טיפול בחריקת שיניים
צפיות: 1737 \\ מילים: 390 \\ פורסם בתאריך: 06.10.16
חריקת שיניים היא אחת התופעות השקטות שרבים מאיתנו אפילו לא מודעים אליהן. התופעה שמתרחשת בעיקר בלילות עלולה לגרום לנזקים רבים בשיניים. בגלל חריקת השיניים השן יכולה להישבר ולהישחק, לאבד מכוחה ולעיתים גם
להישבר.

במאמר זה ננסה לשפוך אור על התופעה ולהסביר כיצד טיפול בחריקת שיניים יכול לשפר באופן משמעותי את איכות החיים ואת בריאות הפה.

אז מה זה בעצם חריקת שיניים?

חריקה של השיניים היא פעולה לא רצונית. בדרך כלל היא מתרחשת אצל ילדים, אך גם מבוגרים רבים סובלים מהבעיה. החריקה מתבצעת בדרך כלל בלילה, מתוך שינה, כך שאנחנו לא מודעים לזה.

כשאנחנו חורקים שיניים אנחנו מזיזים את הלסת התחתונה בפה, הלסתות מתחככות למעשה זו בזו באמצעות היניים וכך נוצר מצב שבו השיניים נשחקות.

מחקרים רבים ניסו לפענח מדוע התופעה מתרחשת ולבסס על פי הממצאים טיפול בחריקת שיניים שיהיה יעיל לכמה שיותר אנשים. עם זאת, ישנן רק תיאוריות שעדיין לא בוססו במחקרים על פיהן מדובר בתופעות שנגרמות כאשר אדם סובל ממתח נפשי. במקרים אחרים יש אי התאמה בסגירת הלסתות.

כיצד מטפלים בחריקת שיניים?

טיפול בחריקת שיניים כולל כמה אפשרויות שונות. רופא שיניים יכול לבדוק ולקבוע איזה מהפתרונות המוצעים כיום יכול לעזור.

אצל ילדים לרוב לא מתייחסים לתופעה, זאת משום שלרוב היא חולפת לאחר מספר שנים. אצל מבוגרים המצב הוא שונה ונדרש טיפול בחריקת שיניים שהוא מהותי ומקצועי יותר.

הפתרון המוכר ביותר הוא הסד. הסד הוא מבנה שמתלבש על השיניים במהלך הלילה ומונע את סגירת השיניים ואת החיכוך שנגרם כאשר יש חריקת שיניים. כתוצאה מכך אפשר לישון בפה פתוח ולהימנע מחריקות שיניים חזקות.

ניתן לבחור בין שני סוגים עיקריים של סד – סד קשיח וסד רך. הסד הקשיח נחשב ליעיל יותר בטיפול זה, אבל הוא גם קשה יותר להסתגלות ולכן לא כולם מעדיפים אותו. הסד הרך מציע הסתגלות פשוטה וקלה יותר, אך הוא נחשב לפחות יעיל.
שני הפתרונות האלו טובים למניעת חריקת שיניים, אך הם זמניים. הסד נוטה להישחק לאחר תקופה ולכן צריך להחליף אותו.

טיפול נוסף בחריקת שיניים הוא טיפול באמצעות פיזיותרפיה. הטיפול מסייע להרפות את השרירים ולפתור את הבעיה. במקרים רבים מלווים הטיפולים גם במתן תרופות להרפיית שרירים, זאת בעיקר במקרים בהם המצב הוא חמור מאד.

טיפול בחריקת שיניים בעקבות לחץ נפשי

מכיוון שחריקת שיניים מקושרת לא פעם ללחצים נפשיים, רבים פונים דווקא לרפואה המשלימה שם ניתן מענה גם למצב הנפשי ומענה זה יכול לפתור את תופעת החריקה. הפחתת הלחץ הנפשי גורמת לשינה רגועה יותר ולרוב חריקת השיניים הופכת למינימלית.

בין אם מדובר בחריקת שיניים אצל ילדים או טיפול בחריקת שיניים אצל מבוגרים, מומלץ לפנות למומחה לרפואת שיניים ולקבל ייעוץ לפני תחילת כל טיפול.
 
מאמרים מאת קטיה סטרלינג
מאמרים נוספים מהקטגוריה
shiri tayari
כל המידע על לימודי טכנאי שיניים
טכנאי שיניים הוא מקצוע מוערך מאוד, היום קיים מחסור בכוח העבודה בתחום. בעקבות המחסור בעבודת טכנאי שיניים, פתח משרד הבריאות קורסים ללימודי טכנאות שיניים.
נכתב ע"י shiri tayari בקטגוריה רפואת שיניים בתאריך 11.02.14
Web Time
היגיינת חלל הפה וצחצוח שיניים נכון
הסבר מפורט כיצד ניתן לצחצח שיניים וטיפים לשמירת ההיגיינת חלל הפה. מניעת מחלות שיניים.
נכתב ע"י Web Time בקטגוריה רפואת שיניים בתאריך 29.12.13
מעוניינים ליצור קשר עם קטיה סטרלינג? מלאו את הפרטים הבאים:
*
*
*