תשמישי קדושה - לשמר פיסת היסטוריה ותרבות בבית
צפיות: 1679 \\ מילים: 395 \\ פורסם בתאריך: 09.11.12
אני מוכן להעריך, שגם בביתו של האתיאיסט היהודי הגדול מכולם, נמצא כלים יהודיים שונים. אלו יכולים להיות מנורה של חנוכה, פמוטים לשבת, כיפה, תפילין, טלית או כל דבר אחר. כי אין מה לעשות, גם אתיאיסטים יהודים, עדיין חשים יהודים.

הבדיחה מספרת, שאנחנו נמצא תשמישי קדושה אצל כל יהודי, כי הוא לעולם ירצה להיות מוכן אם ירוץ בבחירות ויצטרך את עזרת האנשים המאמינים, כי הוא לעולם ירצה להיות מוכן למפגש עם המשיח ברגע זה יחליט לבקר אותו, וכן כי מה לעשות, כולנו נאלצים, לצערנו, להגיע להלוויות ועלינו להיות מוכנים עם כיפה לצורך זה.

אך האמת היא שתשמישי קדושה, אינם רק נועדו רק כדי למלא צרכים חד פעמיים כאלה ואחרים. הם גם לא נועדו רק כדי למלא צרכים דתיים. למעשה השימוש בהם, הוא גם אומנותי. לא מעט אנשים פונים אל חנות תשמישי קדושה כדי לקנות כלי כסף שונים, על מנת לתת אותם כמתנה לבני זוג שמתחתנים, לאנשים אשר אותם הם עומדים לבקר או אפילו לעצמם.

אז נכון, כולנו עושים שימוש דתי או אמונתי בחפצים כמו כיפה, תפילין או טלית. אך לחלק גדול מאיתנו יש מנורת חנוכה בבית, לא כי אנחנו נוהגים להדליק נרות בשמונה ימים של חנוכה, ויש לנו פמוטים של שבת, לא בהכרח בגלל שאנחנו נוהגים להדליק אותם בערב שישי, אלא כי מדובר בכלים יפים, עם עיטורים שונים, כלים שמסמלים אומנות עתיקה, כלים שמסמלים מסורת, אשר גם אם אנחנו אתיאיסטים מוחלטים, אנחנו עדיין חשים חלק ממנה.

בישראל, מיותר לציין, יש עשרות אם לא מאות חנות תשמישי קדושה. אלו כוללים לא רק את אותם חפצים שצוינו קודם לכן, אלא גם מזוזות לבתים ולעסק, שופר בגדלים וצורות שונות, מוצרי יודאיקה שונים, ציציות, תכשיטים בעל גוון יהודי מסורתי, ספרי תורה, סטים לבר מצווה, מגילות ועוד.

החשיבות של אותן חנויות, היא לא רק במכירת חפצים שונים שעוזרים לאנשים מאמינים, לשמר את המסורת היהודית, אלא גם בכך, שמדובר בחנויות אשר משמרות את האומנות היהודית העתיקה. חנויות רבות של תשמישי קדושה, מחזיקים כלים יהודיים, שאומנם הם חלק מהמסורת היהודית והשימוש בהם לשימור המסורת, אך מדובר בכלים שמוטבעים בכתב יהודי עתיק, בנויים מחומרים ישנים, ולמעשה מאפשרים לאנשים מאמינים, להחזיק בבית פיסה של מסורת יהודית עם אומנות יהודית עתיקה.

אפשר להיות אתיאיסט ולטעון שהם אינם מאמינים בכוחם של אותם כלים מבחינה דתית. אך איש לא יכול לטעון שחנויות אלו אינן משמרות את המסורת היהודית מבחינה תרבותית והיסטורית ומהוות חלק חשוב בשימור העם היהודי כפי שהוא נבנה במשך אלפי שנים.

חנויות יודאיקה, עם כן, אינם רק חנויות שמוכרות מוצרי דת, אלא הן חנויות על מאפיינים אומנותיים שונים. כאשר תבקרו שם, תיווכחו בכך.
אסף ברנר
אסף ברנר
אסף ברנר - קידום רשתות חברתיות
מאמרים מאת אסף ברנר
יאכטות - אל הים הגדול נצא ונפליגה
אין דבר יותר מרגיע מים, וספק אם יש דבר יותר מרגיע מלשהות בלב ים. הבריזה והאוויר, המרחבים הפתוחים, השמש, תחושת החופש האינסופית.
פורסם בקטגוריה שייט בתאריך 05.11.12
שיזוף בהתזה – מי צריך שמש בכלל
חשיפה לשמש היא דבר בריא והכרחי למען בריאותינו. חשיפה ממושכת לשמש וחשיפת רוב עור גופינו – כמו בים – לזמן ממושך אינה בריאה. לא לבריאותינו ולא לעור גופינו.
פורסם בקטגוריה סרטן בתאריך 01.11.12
מאמרים נוספים מהקטגוריה
אריאל לוי
הדפסה על זכוכית
מעצבי פנים רבים היום משתמשים ביצרנים המבצעים עבודות של הדפסה על זכוכית וכל חומר קשיח אחר, זוהי טכנולוגיית UV בעלת הדפסה באיכות גבוהה וברמת עמידות מהגבוהות ביותר
נכתב ע"י אריאל לוי בקטגוריה אמנות בתאריך 21.02.16
מעוניינים ליצור קשר עם אסף ברנר? מלאו את הפרטים הבאים:
*
*
*