תוכי קקדו דקלים
צפיות: 1654 \\ מילים: 378 \\ פורסם בתאריך: 03.02.14
הקקדו דקלים או גם הקקדו גוליית הינו מין נוסף מיני רבים של תוכי הקקדואיים. הקקדו דקלים נחשב לתוכי הגדול ביותר במשפחה זו והוא נפוץ בגינאה החדשה, אינדונזיה, פפואה גינאה החדשה, איי ארו ואוסטרליה.
גופו, כנפיו וחלקו העליון של הקקדו דקלים הינו אפור. מקורו של הקקדו דקלים הינו קטן ובצבע שחור כשאת המראה משלימות לחיים אדומות. אורך הקקדו דקלים הוא עד 68 ס"מ ומשקלם יכול להגיע עד 1 ק"ג ומעט יותר. משקלן של נקבות הקקדו דקלים מגיע למשקל מרבי של 950 גרם.
לקקדו דקלים מערכת אכילה יוצאת דופן בה החלק התחתון של המקור מחזיק במאכל והחלק העליון של המקור פותח אותו (באם למשל מדובר באגוזים המצריכים פתיחה שלהם). סימן היכר נוסף ויוצא דופן הוא השינוי בצבע הלחיים המקביל למצב רוחם והתרגשותם בסקאלה של לבן עד אדום.
מבנה המקור של הקקדו דקלים מיוחד גם הוא. המקור של הקקדו דקלים מכופף בצורה ייחודית המקלה עליו בפיצוח של אגוזים גדולים. עם זאת, אותו מקור אף חשוף לפגיעות רבה בשל היותו חלול. מאפיין נוסף של המקור הוא בעובדה שיכול הוא להיסגר עד הסוף. ייחודו של הקקדו דקלים אף באה לידי ביטוי בלשון ארוכה יותר מכל מיני הקקדואים האחרים.
מבחינת הגדרתו של הקקדו דקלים כזה שהוא תוכי מדבר יש והוא משמיע קולות שיחה רבים ואמירות אחרות הדומות ממש לקול אנושי. מעבר לכך לא ניתן להגדיר תוכי זה לכדי תוכי מדבר שעליו קופצים לקוחות רבים. תקשורת נוספת המאפיינת את הקקדו דקלים וייחודית לו הוא בכך שמשתמש הוא בחפצים על מנת לתופף ובכך להשמיע רעש חזק היכול להגיע לטווח של 100 מטר. הסיבה להשמעת רעש בתיפוף יש וקשורה לעובדה שרוצה הוא בסימון הטריטוריה. דבר המסבר את האוזן בכך שסוג זה הוא היחיד שמסוגל לחיות ביער.
הקקדו דקלים נחשבים לפחות חברותיים למול סוגים אחרים של תוכים. העדפתם היא להימצא בזוגות ובתוכם בקבוצות קטנות עד 7 יחידים.
בזמן החיזור של הקקדו דקלים ינקה הוא את גופו וישמיע קולות של שריקה. לאחר תהליך החיזור הן הזכר והן הנקבה בונים יחדיו קן. לא פעם מוצאים עצמם הזוג במאבק טריטוריאלי על חורים בעץ עם ציפורים אחרות. לגבי הנקבה, מטילה היא פעם אחת בשנתיים ודוגרת היא על הביצים כ-30 ימים. בזמן זה דואג הזכר לספק לה מזון לו היא זקוקה וממשיך איתה יחדיו בלספק מזון לגוזלים אשר בקעו. אלו יעזבו את הקן רק לאחר 100 ימים. תקופה הנחשבת לארוכה לעומת זנים אחרים של תוכים.
תוחלת חייו של הקקדו דקלים נחשבת לארוכה וקיימים עדויות לקקדו דקלים שהגיעו לגיל 90 בשבי.
מאמרים מאת לירון שרוני
מאמרים נוספים מהקטגוריה
אודליה נתן
אימוץ גורי כלבים: כמה טיפים חשובים
ריכזנו עבורכם כמה טיפים חשובים באימוץ גורי כלבים. זכרו כי לאמץ גור דורש מחויבות ואחריות מצדכם אבל בתמורה תקבלו המון חום ואהבה.
נכתב ע"י אודליה נתן בקטגוריה חיות בית בתאריך 11.11.12
eli levy
מה כדאי לדעת לפני שמאמצים גור?
בחנויות רבות שמוכרות גורים ניתן לקבל אינפורמציה לגבי גידול גורים. מגדלי הגורים או אלה מביניכם ששוקלים לאמץ גור, את כל מה שעליכם לדעת או לרכוש.
נכתב ע"י eli levy בקטגוריה חיות בית בתאריך 21.04.13
מעוניינים ליצור קשר עם לירון שרוני? מלאו את הפרטים הבאים:
*
*
*