שרפים ודבקים אחרים
צפיות: 1563 \\ מילים: 420 \\ פורסם בתאריך: 09.09.14
המטרה העיקרית של דבק, עושה רושם, לא זקוקה להבהרה: המדובר הוא בחומר, שיכול להיות הן טבעי והן סינטתי, אשר נועד לחיבור עצמים שונים. אלא שמעבר להגדרה הבסיסית הזו, כאשר מדברים על דבקים נכנסים לעולם רחב בכל קנה מידה. אז מהן האפשרויות העומדות עבור האנשים המעוניינים לרכוש דבק? מה הסוג המתאים לכל מטרה? ובכלל, איפה ניתן לרכוש כיום דבקים?

מגוון אינסופי של סוגים

דבק אינו המצאה חדשה כלל. ישנן עדויות לשימוש בשרף של צמחים שונים לצורכי הדבקה כבר בעת העתיקה, כשגם שיירים של בעלי חיים או אפילו חלבוני ביצה שימשו למטרה זו. במהלך השנים, עם זאת, גדל באופן משמעותי מגוון האפשרויות לבחירת הדבקים, כך שכיום נהוג להבדיל ביניהם באמצעות החוזק שלהם, החומרים שניתנים להדבקה באמצעותם והצורה המדויקת בה יש לבצע את ההדבקה הלכה למעשה.

ממש על קצה המזלג, אלו הם סוגי הדבקים העיקריים המרכיבים כיום את שדה המשחק המדובר:
  • דבקים עם ממס – דבקים אלה, המתקשים עוד במהלך ההתייבשות שלהם, מסייעים להדבקת בולים, עמודים, מעטפות וכיוצא בזה. בין דבקים אלה, המאופיינים בירידה בנפח לאחר ההתקשות שלהם, ניתן למנות, בין השאר, את הדבקים הפלסטיים ודבק העצים הלבן.
  • דבקים המתקשים בריאקציה כימית – דבקים אלה מאופיינים בשילוב שבין חומרים,  ובעובדה שהמפגש ביניהם יוצר חומר עם תכונות שונות מאלה הבסיסיות. דבק אפוקסי ודבק סיליקוני נמנים על הקבוצה הזו, המאופיינת בדבקים חזקים ועמידים, באמצעותם ניתן להדביק מתכות, בטון, עץ, שיש, קרמיקה, זכוכית ועוד.
  • דבקים רגישי לחץ – קבוצה הכוללת חומרים דביקים, המצופים על המשטחים המיועדים להדבקה. ההדבקה עשויה להיות חד או רב פעמית.
  • דבקים חמים – דבקים אלה, המכונים גם "תרמופלסטיים", מבוססים על תרכובות פלסטיות, אשר באמצעות השימוש באקדחי דבק חמים ניתכות, ומתקשות לאחר מכן. דבקים אלה יכולים לשמש להדבקת עץ, פלסטיק, קרטון, אריגים ועוד.
כך מדביקים נכון
מעבר לחלוקה הבסיסית של אופני הפעילות של דבקים, אפשר להבחין בין הדבקים השונים גם על פי סוג המוצר הספציפי: טוש דבק, עט דבק, דבק גומי וכיוצא בזה. מה שחשוב להדגיש, בכל המקרים, הוא לכל דבק הוראות שימוש משלו, אך גם תאריך תפוגה בו יש להתחשב. כמו כן, כאשר פותחים את מיכל הדבק הלכה למעשה, "חיי המדף" שלו מתקצרים בצורה משמעותית.

חשוב לתת את הדעת על ההתאמה המלאה של הדבק לחפץ אותו מייעדים להדביק, למשטח עליו הוא עתיד להיות מודבק ולתנאים המאפיינים את החיבור הזה: חום, לחות וכן הלאה. ניתן ואף מומלץ להתייעץ באופן ישיר עם גורמים המשווקים דבקים, ולראות מהו הדגם המתאים ביותר למשימת הדבקה ספציפית.

באשר למשטח המודבק, טרם ביצוע הפעולה נדרש ממנו להיות נקי לחלוטין. ברור שאין להשתמש בחפץ לפני שהדבק שעל גביו מתקשה לחלוטין. יש לבחון, בהוראות ההפעלה, מה משך הזמן הממוצע הדרוש על מנת שההדבקה, בתנאים ממוצעים, תתבצע לה.
מאמרים נוספים מהקטגוריה
כתיבת מומחים
פינוי דירות ותכולתן
הארגון הישראלי לפינוי דירה בונה לעצמו תשתית מתאימה שמסוגלת להתמודד עם העברת דירות מסוגים שונים. הוא חייב להיות ערוך לפינוי של מבנים מסחריים כמו: חנויות, מרכזי
נכתב ע"י כתיבת מומחים בקטגוריה ניהול ואחזקת מבנים בתאריך 23.03.15
DSD STUDIO
ניקון חניונים וטיפול בהצפות
חניונים גדולים ומגרשי חניה הם חלק חשוב משגרת החיים של כל מדינה מתקדמת. יש צורך באנשי מקצוע ובחברות מתמחות שעוסקות במתן שירותים של ניקיון חניונים.
נכתב ע"י DSD STUDIO בקטגוריה ניהול ואחזקת מבנים בתאריך 10.08.14
מעוניינים ליצור קשר עם אודי כבודי? מלאו את הפרטים הבאים:
*
*
*