עוסק פטור ועוסק מורשה- מתי?
צפיות: 1474 \\ מילים: 491 \\ פורסם בתאריך: 05.08.14

מאמר זה מתחלק בתוכנו לשני מאמרים שונים-
המאמר הראשון יהיה בנושא- עוסק מורשה: "עוסק מורשה- מתי?"
המאמר השני יהיה בנושא- עוסק פטור: "עוסק פטור- מתי?"
קריאה מהנה! מאת כותב המאמר- שחר אלוני, יועץ מס ומייצג.


מתי כדאי להתאגד כעוסק מורשה...
השיקולים בעד, נגד והמלצתנו.

עוסק מורשה - מתי?
מאת: שחר אלוני, יועץ מס מייצג (ייעוץ מס)

--------------------------------------------------------------------------------


רישום כעוסק מורשה במע"מ מאפשר לעוסק להוציא חשבוניות וקבלות בהתאם למערכת הנהלת החשבונות הייחודית לעסקו ואף לקבל חזרה את המע"מ ששילם העוסק לעוסק אחר שהוציא לו חשבונית מס כדין.
בעוסק מורשה יכול להרשם כל תושב ישראל בעל היתר עבודה. מנהל מע"מ יכול שלא לאפשר לעוסק להרשם כעוסק מורשה ואף לשנות את סיווגו לאחר הרישום.
עוסק מורשה שמחזור עסקאותיו עד 1,500,000 ש"ח (כולל מע"מ) ישלם מע"מ אחת לחודש. עוסק מורשה שלא הגיע למחזור שהוזכר לעיל, ישלם מע"מ אחת לחודשיים.
היתרונות כעוסק מורשה: יכול לעבוד גם עם גופים גדולים שאינם מעוניינים לעבוד עם עוסקים פטורים, לרוב הנהלת החשבונות היא חד צידית ואינה יקרה כמו בחברה בע"מ, ניתן לדרוש מע"מ בגין התשומות ששולמו בעסק.
החסרונות כעוסק מורשה: ישנה אחריות אישית במקרה של הפסדים ותביעות משפטיות, לא ניתן לעקוב אחר התנהלות הכספים בהנהלת חשבונות חד צידית, קשה לעקוב אחר התנהלות ההתחשבנות כאשר קיימים שותפים רבים, לא ניתן לשמור על בלעדיות בשם העסק כמו בחברה בע"מ.
המלצתנו: התאגדות כעוסק מורשה אופיינית לחנויות שאינן רשת, בעלי מקצועות חופשיים שעובדים ממשרד או מהבית ובעצם זה אופן ההתאגדות השכיח ביותר. עד רווח של כ 300,000 ש"ח בשנה, ניתן להשאר כעוסק מורשה, מעבר לכך, כדאי להתאגד כחברה.


מתי כדאי להתאגד כעוסק פטור...
השיקולים בעד, נגד והמלצתנו.

עוסק פטור - מתי?
מאת: שחר אלוני, יועץ מס מייצג (ייעוץ מס)


--------------------------------------------------------------------------------


רישום עוסק כפטור במע"מ מאפשר לעוסק שלא לשלם מע"מ על עסקאותיו בארץ ובחו"ל עד לגובה של 70,605 ש"ח (בשנת 2009). חל איסור על עוסק פטור מלהוציא חשבונית מס. עוסק פטור יוציא רק קבלות. כמו כן עוסק פטור אינו יכול לקזז מע"מ על הוצאותיו, גם אם יקבל חשבונית מהספק. לא יכולים להרשם כעוסקים פטורים בעלי מקצועות חופשיים כמו רופאים, יועצי מס, מרצים, עורכי דין וכו'. יש לציין כי עוסק פטור אינו פטור מתשלומי מס הכנסה וביטוח לאומי כמתחייב בחוק, הפטור הינו רק על תשלומיו למע"מ ורק עד תקרת הפטור שצויינה לעיל.
הייתרונות כעוסק פטור: אין התעסקות שוטפת מול משרדי מע"מ (למעט אחת לשנה), תשלום שכ"ט ליועץ מס/רו"ח עבור הנה"ח ודו"ח שנתי הינו הנמוך ביותר מבין כל סוגי ההתאגדויות, הנהלת חשבונות פשוטה ביותר.
החסרונות כעוסק פטור: גופים רבים אינם נוהגים לעבוד עם עוסקים פטורים, אי היכולת של העוסק לדרוש החזר מע"מ בגין הוצאותיו, קשה עד בלתי אפשרי למכור את העסק כעסק חיי שכן עפ"י הגדרתו תקרת המחזור השנתי אינה יכולה לעלות על 70,605 ש"ח סכום נמוך בכל קנה מידה  לעסק.
המלצתנו: לאנשים שמעוניינים לעבוד מהבית כתוספת הכנסה למשכורתם הקבועה, במקצועות כגון: עיצוב, פדיקור-מניקור,איפור וכד' התאגדות כעוסק פטור יכולה לענות על הדרישה.
חשוב לזכור כי כל עצמאי, לרבות עוסק פטור, נדרש מדי מספר שנים להגיש הצהרת הון למס הכנסה. שם נבחנת סבירות הכנסתו בשנים בהן עסק כעצמאי, ועליו לספר הסברים לגידול בהון ולהוצאות המחייה שהיו לו. משימה לא קלה לעוסק פטור, אלא אם הוא מתגורר בבית הוריו או שבן זוגו מרוויח מספיק כדי לשלם גם על הוצאות מחייתו של העוסק הפטור.
שחר אלוני יועץ מס
שחר אלוני יועץ מס
שחר אלוני ושות'- הנהלת חשבונות וייעוץ מס:
יועצי מס וביטוחים, ת"א, חולון, גדרה, כפר סבא, כוכב יאיר.
ליצירת קשר: טלפון- 09-7733770 / 050-8822330.
אי-מייל- tax@nomas.co.il
לאתר שלי: http://www.nomas.co.il
מאמרים מאת שחר אלוני יועץ מס
תכנון מס ושמירת חשבוניות
שמירת חשבוניות מתחנות דלק והתאגדות נכונה כתכנון מס מנצח
פורסם בקטגוריה יעוץ מס בתאריך 30.07.14
מאמרים נוספים מהקטגוריה
ניר שרמן
פותחים עסק חדש
כל שתכינו את עצמכם לקראת כל מה שאתם צריכים לבצע כך אתם תוכלו להיות רגועים כי אתם נמצאים על המסלול הנכון וכי לא נכונות לכם הפתעות גדולות מידי בעבור פעולות שלא בי
נכתב ע"י ניר שרמן בקטגוריה יעוץ מס בתאריך 06.03.16
אורי בראון
לפתוח עסק עצמאי: איך עושים את זה?
שכירים רבים מחליטים לעבור לסטטוס עצמאי. אכן, יש לכך יתרונות לא מבוטלים. אם אתם חושבים על פתיחת עסק עצמאי, או על פתיחת חברה בע"מ, המאמר הבא- בשבילכם.
נכתב ע"י אורי בראון בקטגוריה יעוץ מס בתאריך 01.05.14
מעוניינים ליצור קשר עם שחר אלוני יועץ מס? מלאו את הפרטים הבאים:
*
*
*