מה הם הפרמטרים הנדרשים לקבלת גמלה לסיעוד?
צפיות: 1344 \\ מילים: 445 \\ פורסם בתאריך: 06.10.16
כיצד ניתן לקבל גמלה לסיעוד?

בשנים האחרונות אנו חווים עלייה מתמדת בדרישה עבור שירותי סיעוד. דרישה זו נובעת בעיקר בשל העובדה שקיימת עלייה מסוימת בתוחלת החיים. עלייה זו נובעת בעיקר מהעובדה ששירותי הרפואה הולכים ומתפתחים עם השנים. כמו כן, קיימת הבנה לשמירה על אורח חיים בריא. אלו למעשה מאריכים מחד את אורך החיים. מאידך, ומאידך מצריכים את הישישים להתמודד עם מצבים חדשים איתם לא התמודדו מעולם. בן אדם הנמצא בגדולתו מבחינה פיזית ורפואית, עלול לאבד את בריאותו ברגע אחד. כמו שנאמר מאיגרא רמא לבירא עמיקתא. כך למעשה אנשים נדרשים באותם שירותי הסיעוד למיניהם. השאלה היא כיצד מקבלים אותם? האם ניתן לפנות לגופי המדינה בכדי לקבל גמלה מסוימת? אנשים רבים אינם מכירים את זכויותיהם בפועל. כך למעשה אנשים רבים מוציאים מכיסם כסף רב מהנדרש עבור שירותי הסיעוד למיניהם, כאשר בפועל הם יכולים להוריד מעט מן הנטל הכלכלי.

בישראל כמדינת חוק וכמדינה שהבסיס שלה לפחות התחיל כמדינת רווחה, קיים חוק שנוסד לקראת סוף שנות ה-80 (חוק ביטוח סיעודי נוסד בשנות ה-80, אך התחיל להיות ממומש בפועל בשנת 1988). חוק זה נקרא גם בלשון העם חוק סיעוד. מטרתו של חוק זה הוא להעניק לכל נזקק גמלה מסוימת עבור סיעוד, בהתאם למצבו הבריאותי, מצבו הכלכלי וכדומה.

בכדי לבצע תביעה לגמלת סיעוד, יש לפנות למוסד לביטוח לאומי ולהגיש אליהם טפסים. גם המוסד לביטוח לאומי מצידו, העמיד פרמטרים מסוימים שעל כל מגיש בקשה לעמוד בהם: על התובע להיות תושב קבע בישראל, המתגורר בביתו בקהילה או בית דיור מוגן שאינו מוכר כמוסד סיעודי, שעבר את גיל הפרישה (62 בקרב נשים ו67 בקרב גברים), שאינו זכאי לגמלאות וקצבאות אחרות מהמדינה (כגון נכות, שירותים מיוחדים וכיו"ב), שרף הכנסתו אינו עולה על הרף הקבוע בחוק (9,260 ש"ח עבור אדם יחיד ו- 13,890 ש"ח - עד סכומים אלו תאושר גמלה בשיעור מלא ומעל רף ההכנסות תעמוד הגמלה על שיעור של 50%). בנוסף, על המטופל לעמוד במבחן תלות (ADL) שנעשה על ידי נציג מקצועי של המוסד לביטוח לאומי. אותו נציג למעשה קובע על ידי דירוג את יכולת התפקוד או אי התפקוד של המטופלים.

כאמור, בסופו של דבר גמלת סיעוד תינתן לאחר מבחן התלות הכולל בדיקת התפקוד של הקשיש (או כל מבקש בקשה לשירותים מיוחדים) בביתו בלבד. המבחן בוחן עד כמה יכול הקשיש לבצע בגפו פעולות שונות והאם ביצועם ללא כל עזרה מסכנת את בריאותו. במבחן זה נבחנת יכולת הניידות של הקשיש, האם מרותק למיטתו או לכיסא הגלגלים וכדומה, שכיבה. ישיבה וקימה מהמיטה, האם המטופל יכול לעשות זאת בכוחות עצמו. לבוש והורדת הבגדים, האם הקשיש מסוגל לעשות זאת בבטחה בעצמו, בישול ואכילה, האם הקשיש מסוגל לדאוג לעצמו עבור ארוחה, חימום והכנה והן אכילה באופן עצמוני. שליטה על הסוגרים, האם המטופל יכול להגיע בגפו ובזמן לשירותים וכמו כן, האם מסוגל להתקלח בעצמו. לאחר מבחן זה יינתן הניקוד הכולל ותיקבע אחוז הנכות, על סמך זה קובע המוסד לביטוח לאומי כמה שעות שבועיות רשאי המטופל.
מאמרים נוספים מהקטגוריה
שחר סעדון
עגלת תרופות ממוחשבת
העגלה משמשת לפן הרפואי, משתמשים בה בבתי חולים, בתי אבות, וניתן לספור עוד מגוון רב של מוסדות רפואיים אשר משתמשים בעגלה הזו.
נכתב ע"י שחר סעדון בקטגוריה בריאות גיל הזהב בתאריך 18.03.13
אלכס קל
חיתולים למבוגרים- כל הנוחות שבעולם
מחפשים פתרונות ספיגה איכותיים לגיל הזהב? מחפשים חיתולים למבוגרים באיכות בלתי מתפשרת? אצלנו בכל הנוחות שבעולם תמצאו את המוצרים הטובים ביותר
נכתב ע"י אלכס קל בקטגוריה בריאות גיל הזהב בתאריך 12.07.15
מעוניינים ליצור קשר עם סיגל אבן צור? מלאו את הפרטים הבאים:
*
*
*