מה ההבדל בין Being ל-Doing?
צפיות: 2352 \\ מילים: 991 \\ פורסם בתאריך: 07.04.16
מילון מיריאם וובסטר מגדיר Being ו-doing כך (בתרגום חופשי שלי):
Being – המצב של קיום, המצב הבסיסי ביותר של תודעת האדם או העצמי שלו
Doing - לגרום למשהו לקרות תוך כדי נקיטת פעולה

מה ההבדל בין Being  ל-Doing?
האיזון בין Being  ל-Doing הוא כל כך נוכח בחיי היום יום שלנו, שנכתבו עליו המון ספרים ומאמרים. אפילו שייקספיר התייחס לנושא במחזה שלו "המלט", כשהמלט עצמו תוהה האם לנקוט בפעולה כלשהי, או לוותר לחלוטין ולהתאבד:

להיות או לא להיות, זו השאלה:
כלום נעלה יותר להתענות
בפגיעותיו ומטחי-חיציו
של הגורל המתעמר,
או להניף את חרבך על ים
הייסורים, לבוא במשבריו,
וכך לשים קץ גם לייסוריך.

(לפי תירגומו של ט. כרמי)

לאורך חיינו אנחנו מנסים לאזן בין ה-Being  ל-Doing בכל רגע.  ברוב המקרים אנו כלל לא מודעים למתחים שנוצרים משני האספקטים האלה בהתנהגות שלנו ובמעשים שלנו, ואיך המתח ביניהם מתבטא ביום יום שלנו. מודעות לשני החלקים האלה באישיות שלנו, יכולה ליצור איזון בחיינו, ולהתבטא בגישה יותר שלווה לדברים שקורים לנו כל יום.

Doing
להיות במצב של Doing אומר לנקוט בפעולה כלשהי בצורה יזומה. במצב הזה אנחנו מבצעים פעולה מסוימת בכדי להשיג מטרה כלשהי. זהו מצב שנקודת המבט שלו פונה החוצה מאיתנו. המצב מחייב אותנו לאינטרקציה עם הסביבה ואנשים אחרים בכדי להגשים את רצוננו. הוא מזיז את הפוקוס שלנו מעצמנו אל הסביבה שבה אנחנו נמצאים ולגורמים חיצוניים לנו שנמצאים בחיינו. המצב הזה יותר קשור לעתיד (שהרי אנחנו רוצים לגרום למשהו לקרות שכרגע עוד לא קיים) והוא מונע על ידי חשיבה.

בימינו להיות ב-Doing נחשב המצב הטבעי. זה מצב שמקבל הרבה תשומת לב מהחברה מפני שזה נחשב לחיובי מאוד להשיג מטרות ודברים, בכדי להכניס ערך ומשמעות לחיינו ע"י עשייה והשגה. התרבות המערבית שמה דגש על Doing מפני שהיא חומרית יותר במהותה, והיא גוזרת הרבה ערך מהדברים הפיזיים שיש לכל אחד. בתרבות הזו חשוב להיות עסוקים, להיות בדרך לאנשהו, ולהיות בעלי אג'נדה ברורה לגבי הכל.

מצב כזה של פעילות מתמדת יוצר עוד ועוד רצונות וצרכים, והוא תהליך שמזין את עצמו אלא אם אנחנו שולטים בו.

Being
המצב של Being הוא מצב שמחזיר אותנו לקיום הפשוט שלנו. זה מצב שנקודת המבט שלו פונה פנימה לעצמנו, והוא מערב מודעות מוגברת לקיום שלנו. זה מצב ששם דגש על ההווה ומאפשר להסתכל מהצד על הדברים  שקורים עכשיו, מאפשר להם לקרות  ולא מתערב בזרימה הטבעית שלהם בניסיון לשנות את התוצאה.

למרות שהמצב מתחבר לפסיביות, לא מומלץ לבלבל אותו עם עצלנות. להיות במצב של Being דורש מאיתנו עבודה. למרות שמאוד אינטואיטיבי להיות בו, קצב החיים המהיר של התרבות המערבית גרם לכך שיותר קשה להגיע למצב כזה, ולשמור עליו לאורך זמן. אם אתם מפקפקים בהנחה הזו, פשוט נסו לבהות במסך שלפניכם במשך 3 דקות, בלי לחשוב על כלום. הקושי הזה נובע מכך שלהיות ב-Being דורש מאיתנו לשים לב למחשבות שלנו בצורה אקטיבית, ולהתנתק מהסביבה שלנו באותו זמן.  אורח החיים המודרני שגורם לנו להיות תמיד עסוקים במשהו, מקשה עלינו פשוט לעצור ולהתנתק לרגע מהסביבה.

בגלל שהמצב של Being הוא רגוע ובוחן מטבעו, אם נקפיד להכניס רגעים שבהם אנחנו נמצאים במצב הזה לחיי היום יום שלנו, נוכל להגיע לתובנות חדשות לגבי דברים שחשבנו שאנחנו מכירים.

Human Doings במקום Human Beings
למרות שאין שום דבר שלילי בנקיטת פעולה, ואקטיביות, ברגע שהאיזון בין Being ל-Doing מופר, יכולות להיווצר תופעות לוואי לא רצויות בחיינו.

להתעורר כל בוקר כדי להגיע למשרד, לפזר את הילדים בגן ובבית ספר, לעבוד שעות אינסופיות בעבודה תובענית, רק כדי לחזור הבייתה סחוטים ולהתחיל לטפל בילדים ובמטלות הבית. זה משאיר שעה ביום, במקרה הטוב, שבה אנחנו יכולים להירגע ולנוח ולהקדיש זמן לעצמנו. אבל בשעה הזו אנחנו כבר כל כך עייפים, שכל מה שאנחנו רוצים זה פשוט ללכת לישון, כדי שמחר נתעורר לעוד יום כזה. נשמע מוכר?

העולם המודרני שומר אותנו במצב של Doing. הטכנולוגיה משאירה אותנו מחוברים ובעזרת המחשבים הניידים, הטלפונים ומכשירים אחרים, אנחנו תמיד זמינים 24/7. רובנו הופכים עם הזמן לעובדים כפייתים שבודקים את הטלפונים, טאבלטים ואת המיילים שלהם כדי להיות מעודכנים ולוודא ששום דבר חדש לא קרה. למה? מדוע יש לנו את הצורך הזה "לעשות" ולהיות "מחוברים" כל הזמן? האם טשטשנו את ההבדלים בין Being  ל-Doing עד שהגענו לנקודה שבה Doing זה בעצם Being?

כשאנחנו מתמכרים להיות במצב של Doing, אנחנו מאבדים את הקשר עם התמונה הגדולה של חיינו. אנחנו מעמיסים על עצמנו את המטלות היום יומיות בצורה כזו שאנחנו פועלים כמו אוטומטים, ומרגישים כמו עכברים שרצים בגלגל.

כשאנחנו במצב של Being אנחנו יכולים לעצור לרגע ולחשוב על הכיוון שלנו. המנוחה הזו מאפשרת לנו לבחון את הפעולות שלנו, ולכוון אותן בכדי להשיג את המטרות האמיתיות שלנו בצורה היעילה והאפקטיבית ביותר. כשאנחנו לא עוצרים לרגע לחשוב, אנחנו נמצאים בסיכון של יצירת פעולות שלא בהכרח ישרתו את המטרה שלנו, אלא ישמרו עלינו עסוקים וטרודים וישאירו אותנו מרוקנים מאנרגיה בסוף היום.

בקיצור עשייה אינסופית ללא הכוונה והסתכלות מבחוץ על הפעולות שלנו לא רק שירוקנו אותנו מאנרגיה, אלא גם ירחיקו אותנו מהמטרות שלנו, במקום לקרב אותנו אליהן. ההכוונה והפרספקטיבה החיצונית הזו אפשריות אם אנחנו פשוט עוצרים לדקה ושואלים את עצמנו, למה אני עושה את מה שאני עושה? האם אני עושה זאת מתוך הרגל, או שאני בדרך למטרה גדולה יותר?

היתרונות ב-Being
מכיוון שאת היתרונות של Doing יותר קל לנו להבין, ובניסיון להראות את הצד החיובי של Being, הנה רשימה קצרה של סיבות למה כדאי להיות ב-Being יותר זמן:

1.Being הוא מצב שמאפשר לנו לראות דברים מנקודות מבט חדשות. הוא מאפשר להתמקד בהווה, מה שמאפשר להנות מתובנות חדשות על נושאים בחיינו שאולי פיספסנו.

2. Being נותן לנו זמן, לעומת doing שלוקח לנו זמן. כשאנחנו עוצרים וחושבים על הפעולות שלנו, אנחנו יכולים למצוא דרכים לשפר אותן, ולהפוך אותן ליותר אפקטיביות. העצירה וההתבוננות הזו מאפשרת לנו גם לזהות את המשימות החשובות באמת, מה שמאפשר לנו לרכז את האנרגיה במקומות הנכונים.

3.יותר קל להיות ב-Being  מאשר ב-Doing. להיות ב-Being לא דורש שום ידע מוקדם או מיוחד, כל מה שנדרש הוא פשוט להשתחרר ולהירגע. השאר יבוא בטבעיות. זה אולי מצריך אימון מסוים, אבל היכולת הזו טבועה בכל אחד מאיתנו, ואין צורך ללמוד את זה.

4.להיות ב-Being דורש פחות אנרגיה מאשר Doing. כשאנחנו במצב של Doing אנחנו מוציאים אנרגיה בכדי להשיג משהו. כשאנחנו במצב של מנוחה אנחנו לא רק לא מוציאים אנרגיה, אלא אפילו נטענים באנרגיה מחדש.

5. יותר כיף להיות ב-Being מאשר ב-Doing. כשאנחנו בעשייה מתמדת, אנחנו יכולים לפספס את הדברים שבאמת משמחים אותנו, ולהתרכז במטלות. כשאנחנו במצב של Being אנחנו מתרכזים בדבר החשוב ביותר בחיים שלנו – החיים שלנו.

אני מקווה שהמאמר חידד את ההבדלים בין Being ל-Doing. אם יש שאלות בנושא, אפשר לשלוח לי מייל ישירות, ואשמח לענות עליו.
 
 

 
עידו בר-נועם
עידו בר-נועם
עידו בר-נועם
אימון אישי
0545725456
findingacoach.com/ivrit
מאמרים מאת עידו בר-נועם
3 רמות של הקשבה
"אנחנו שומעים עם האוזניים שלנו. אנחנו מקשיבים עם הרגשות". rnלשמוע זה לא אותו דבר כמו להקשיב. rnמה ההבדל בין לשמוע ולהקשיב? ומה ההבדל בין כל רמה של הקשבה?rnrn
פורסם בקטגוריה אימון אישי בתאריך 02.05.16
מאמרים נוספים מהקטגוריה
קרן נעים
מהי אכילה ריגשית?
מכירים את הרגעים האלו? התחושה של המתח, החשש, הכעס והפחד שצצים במהלך חיינו שבו אנו מחפשים את הנחמה. את המקום הרגוע והשליו
נכתב ע"י קרן נעים בקטגוריה אימון אישי בתאריך 29.12.15
רינת רחמינוב
המדריך הקצר להתחלה טובה
רוצים שינוי? מי לא... אבל שינוי דורש לפעמים תכנון ומי כמונו אוהבים לפעול בעזרת האינסטיטנקטים שלנו, שיכולים להיות האויב הגדול ביותר לשינוי.
נכתב ע"י רינת רחמינוב בקטגוריה אימון אישי בתאריך 14.06.15
מעוניינים ליצור קשר עם עידו בר-נועם? מלאו את הפרטים הבאים:
*
*
*