מהי חרדה וכיצד מטפלים בה?
צפיות: 1146 \\ מילים: 311 \\ פורסם בתאריך: 25.07.16
חרדה נחשבת לאחת הבעיות הרגשיות הנפוצות ביותר בקרב ילדים ומבוגרים. החרדה יכולה להופיע אצל אנשים מרקע, השכלה, מצב כלכלי, גיל, שכבת אוכלוסיה שונים. הופעת הבעיה מתבטאת לרוב בקשיים שונים במישור החברתי, הזוגי, הלימודי ועוד. במצבים מסוימים בחיים החרדה נחשבת ליתרון השרדותי חשוב המאפשר לנו להימנע ממצבים מאיימים ומסכני חיים. הרגש הזה הופך לבעיה רק כאשר האדם מתחיל להגיב למצבים שאינם מהווים איום ממשי. תחושת החרדה גורמת לאדם לתחושת חוסר נוחות ומצוקה. 

כיצד החרדה באה לידי ביטוי?

אצל כל אדם הביטוי יכול להיות שונה ואינדיבידואלי. עם זאת, ניתן לאפיין מספר תופעות המזוהות עם חרדה: נטייה לדאגה, עצבנות, חוסר שקט, מחשבותמציפות ובלתי נשלטות, דפוסי מחשבה שליליים, כאבי גוף, אינסומניה, הפרעות שינה, חלומות לא נעימים, התנהגות המנעתית, חשש מהתקפים נוספים, ועוד. 

מהי חרדה?

על מנת להתאים טיפול בחרדה לאדם עלינו להבין אילו סוגי חרדה קיימים. האבחנה והתאמת הטיפול נעדים על ידי איש מקצוע מוסמך בלבד. 

חרדה חברתית – חשש של אדם ממצבים חברתיים שונים שעלולים לגרום לו לתחושת מבוכה. האדם מצמצם או נמנע מפעילות חברתית מחשש לדחייה, מבוכה או חוסר הבנה. מצב זה מאופיין בהמנעות מהתגברות על הקושי ופגיעה בתפקוד החברתי.

פוביות – פחד ממצבים, חפצים או אובייקטים מסויימים, כגון ליצן, בלון, ג'וק, נהיגה, פחד גבהים ועוד.

הפרעת פאניקה – מצב בו האדם חווה פחד קיצוני ללא טריגר חיצוני. ההתקף עלול להיות כה חזק עד שהאדם מאמין כי הוא נמצא בסכנת חיים. לעתים קרובות האדם מפונה לקבלת טיפול רפואי. הסכנה במצב זה הוא התפתחות פחד מיציאה למקומות ציבוריים מחשש להתקף פאניקה ברבים.

חרדה מוכללת – אדם הסובל מדאגה לא רציונאלית פרק זמן מתמשך שגורמת לו לפתח סימנים גופניים ונפשיים המקשים על פעילות תקינה, כגון עצבנות, עייפות, חוסר שקט, כאבים.

טיפול בחרדה

הטיפול נעשה על ידי פסיכולוג מוסמך ומקצועי, אשר יש בידיו את הידע והכלים לבצע אבחון מדויק לבעיה ממנה סובל האדם. כלי הטיפול המוביל לבעיות חרדה הוא טיפול קוגניטיבי התנהגותי, הנקרא גם שיטת CBT. הטיפול מאפשר לבצע שינוי בדפוסים מחשבתיים והתנהגותיים אשר משמשרים את הקושי ופוגעים בתיפקוד. הטיפול יקנה למטופל כלים מתאימים להתמודדות והתגברות. 
אלעד רימו
אלעד רימו
מרכז רימון מתמחה בטיפול בחרדה, טיפול פסיכולוגי, טיפול קוגניטיבי התנהגותי, טיפול רגשי, טיפול רגשי בילדים, ייעוץ זוגי, אבחון פסיכולוגי ועוד...
מאמרים מאת אלעד רימו
מאמרים נוספים מהקטגוריה
אסנת בוקופצר
דמיון מודרך ו-NLP - לחיות ברגע הזה
עצם ההבנה שהרגע הזה הוא הרגע האמיתי היחיד שקיים, ומה שאנחנו עושים בו, רק לו יש משמעות, רק הוא קיים - תאפשר לנו להתחיל לחיות באמת, למצות את מלוא הפוטנציאל שלנו.
נכתב ע"י אסנת בוקופצר בקטגוריה בריאות נפשית בתאריך 28.03.13
אסף ברנר
טיפולים פסיכולוגים לציבור
סל הבריאות בישראל מתייחס גם לטיפול נפשי. קופות החולים מציעות למבוטחים שלהם טיפול פסיכולוגי מסובסד בהתאם לנהלי הקופה.
נכתב ע"י אסף ברנר בקטגוריה בריאות נפשית בתאריך 05.11.12
מעוניינים ליצור קשר עם אלעד רימו? מלאו את הפרטים הבאים:
*
*
*