מדוע יש הצלחה לטיפולים בדרמה ואומנות?
צפיות: 1248 \\ מילים: 309 \\ פורסם בתאריך: 14.06.15
לפעמים, מסיבות שונות, יש לילד קושי להכיל מצבים מסויימים, ורגשות שצצים במצים אלו. לדוגמא: גירושין, מוות, ועוד. 
כך נוצר מצב בו הילד מוצף רגשות הכלואים בתוכו. הרגשות תופסים מקום מרכזי בחייו של הילד והתנהגותו משתנה בהתאם. 
הילד כלוא ושבוי בתוך רגשותיו. על מנת לסייע לילד להשתחרר מהמצוקה הרגשית בה הוא נתון, על הילד להיעזר במטפל חיצוני שיעזור לילד לווסת ולעבד נכון את רגשותיו. השלב הראשון בתהליך הריפוי והסיוע לילד הוא לעזור לילד להוציא את הרגשות שבתוכו. כאשר הילד מוציא את רגשותי החוצה, מתחיל תהליך הריפוי של הילד. הדרך הטובה ביותר לסייע לילד להוציא רגשותיו, היא באמצעות טיפול באומנות, או טיפול בדרמה.
דרכים אלו תורמים לפיתוח אינטליגנציה רגשית אצל הילד. אינטליגנציה רגשית גורמת לילד לווסת את הרגשות ולהוציא/לבטא מה שכלוא בתוכו. האינטליגנציה הרגשית עוזרת לילד לזהות את רגשותיו, ולבטאם.
הטיפול בדרמה הינה דרך לגרום לילד להתבטא ולשחרר רגשות בצורה מילולית. באמצעות האומנות, הילד משחרר רגשות לא באופן מילולי, אלא דרך שפת האומנות.

טיפול באומנות
לאומנות יש שפה לא מילולית. שפה זו מותאמת לילד הנמצא במצב רגשי בו מתקשה לבטא עצמו במילים. באמצעות שפת האומנות הילד מבטא את רגשותיו. למשל: משתמש  בצבעים חזקים כגון אדום וכתום כדי לבטא כעס, או משתמש בצהעים שקטים כגון סגול כדי לבטא שלווה. ניתן לללמוד על יחסו של הילד לדמויות הסובבות אותו על ידי הצבעים בהן משתמש כדי לצייר דמויות אלו, ועל ידי גודלם ומיקומם בציור. 

טיפול בדרמה
הדרמה לוקחת את הילד למחוזות דמיונים אחרים. במהלך המשחק, הילד יוצר עולם משלו עם חוקים וכללים. הילד ימציא דמויות וסביבה. בעולם שהילד יצר לעצמו הוא מרגיש בטוח בעצמו, וכך מתחיל לשחרר ולבטא רגשות במילים. במהלך המשחק הילד ישלוף ביטויים כמו: "אני כועס", אני מפחד". זה התחלת תהליך הריפוי של הילד. 
דרך המשחק, ניתן להמחיז ולהציג עם הילד סיטואציות מחיי היום יום וללמד את הילד לבטא בעיות וקונפליקטים, ודרכי פתרונות רצויים.

דרך 2 אמצעי הטיפול הללו, המטפל יכול לעזור לילד לזהות את רגשותיו, ולעיתים ללמד אותו את המילים הנכונות לביטוי הרגשות, ולבטא במילים את הרגשות הללו, אותן זיהה הילד.

נעמה נייגר
נעמה נייגר
יואב ניומן
מטפל בפסיכותרפיה גופנית, שיטת אלבאום, טיפול במשחק
מאמרים נוספים מהקטגוריה
מעוניינים ליצור קשר עם נעמה נייגר? מלאו את הפרטים הבאים:
*
*
*