כיצד אפשר להתנגד לצו קיום צוואה
צפיות: 1348 \\ מילים: 303 \\ פורסם בתאריך: 02.01.14
כאשר אדם נפטר ומותיר אחריו צוואה, יורשיו צריכים לדאוג להוצאת צו קיום צוואה על מנת להתחיל בחלוקת העיזבון. בשלב הגשת הבקשה לצו קיום צוואה, יכול כל אדם להביע התנגדות לצוואה ולבקש שלא יוענק צו לקיומה.
התנגדות לצוואה צריכה להיות מנומקת ומבוססת על הוכחות התומכות בסיבה להבעתה. ישנן כמה סיבות מרכזיות שבגינן ניתן להגיש התנגדות לצוואה- אם המצווה היה נתון להשפעה בלתי הוגנת בעת עריכתה, אם המצווה לא היה כשיר מבחינת החוק לערוך צוואה, כאשר אחד היורשים היה מעורב בעריכתה ועוד.
כאשר אדם רוצה להגיש התנגדות לצוואה הוא צריך לעשות זאת בצורה מסודרת ולעוד בכל ההנחיות הבירוקרטיות. התנגדות לצוואה צריכה להיות מוגשת לרשם הירושה בפרק זמן של עד ארבעה עשר ימים ממועד פרסום הבקשה לצו קיום צוואה. ההתנגדות צריכה להיות מוגשת בכתב ולהישלח בהעתקים לכל הצדדים המעורבים וכן לבית המשפט.
בהתנגדות צריכה להיות התייחסות למספר נושאים- נושא ההתנגדות, הנימוקים להתנגדות, תצהיר של עורך דין שתומך בהתנגדות וכן יש לצרף אליה מסמכים רלוונטיים המוכיחים את הטענה המרכזית, טופס תשלום אגרה וטופס פתיחת הליך.


פגמים שעשויים להופיע בצוואה

במקרה שההתנגדות לצוואה מבוססת על פגמים שנפלו בה, יש לבדוק האם מדובר בפגמים שניתנים לתיקון או לא. יש פגמים שלא ניתנים לתיקון ולכן התנגדות לצוואה תוכל להתקבל, למשל, צוואה שלא נחתמה על ידי המצווה, צוואה של נחתמה על ידי עדים, צוואה שנערכה רק בפני עד אחד ועוד. לעומת זאת, יש פגמים שניתנים לתיקון על ידי בית המשפט ואז ההתנגדות לצוואה לא תוכל להתבסס עליהם, למשל, היעדר תאריך עריכת הצוואה, חתימה מאוחרת של העדים על הצוואה, חתימת העדים בתצהיר נפרד, תאריך שגוי ועוד.
מעבר לפגמים הטכניים שצויינו לעיל, ישנם כמובן פגמים בעצם עריכת הצוואה, שהם כמובן בלתי ניתנים לתיקון. למשל, צוואה שנערכה תחת השפעה בלתי הוגנת, צוואה שנערכה על ידי קטין, צוואה שנערכה על ידי מצווה שאינו כשיר על פי הגדות החוק, צוואה בה אחד היורשים עסק בעריכתה ועוד.
כאשר ורצים להגיש התנגדות לצוואה מומלץ לפנות לעורך דין לענייני ירושה על מנת לקבל ייעוץ מקצועי וממוקד.
מאמרים מאת מאיה אהרונוביץ
טעויות בהקמת פרופיל באתר הכרויות
איך להימנע מטעויות נפוצות כאשר כותבים פרופיל לאתר הכרויות
פורסם בקטגוריה אימון לזוגיות בתאריך 09.01.14
מאמרים נוספים מהקטגוריה
הדס ק
יש מספר דרכים לסכם את הצוואה כדין
דרכים רבות לסיכום צוואה כדין כמו צוואה בעדים, צוואה בפני רשות, צוואה בעל פה - כל הדרכים יפורטו במאמר זה
נכתב ע"י הדס ק בקטגוריה דיני ירושה בתאריך 24.09.14
anat AMAR
צוואה - חשוב ביותר
צוואה היא לא מילה גסה. לא רק עשירים צריכים לכתוב אחת. אם יש לכם איזשהו רכוש, חסכונות וכו'', ודאי תרצו לוודא שהם מגיעים ליעדם. גם המשפחה האוהבת ביותר יכולה להתפר
נכתב ע"י anat AMAR בקטגוריה דיני ירושה בתאריך 19.05.15
מעוניינים ליצור קשר עם מאיה אהרונוביץ? מלאו את הפרטים הבאים:
*
*
*