טעויות נפוצות שאנשים עושים עם כסף
צפיות: 1553 \\ מילים: 1696 \\ פורסם בתאריך: 29.08.15
רובנו למדנו במערכת חינוך אשר מכתיבה לנו מה ללמוד, אותם נושאים שאנו למדים אינם עוזרים לנו להתמודד עם החיים האמיתיים. המערכת בנויה כך, שאנו נסיים בית ספר, נסיים בגרות ואז - נלמד תואר ראשון ואף שני. מצב זה מוביל ברוב המקרים למצב לא רצוי - החלפת זמן בכסף.

אף אחד לא הסביר לנו על המושג הזה כסף, איך ניתן לנהל את הכסף שיש לנו ,מהם הטעויות הנפוצות שאנו עושים עם כסף ואיך, אני אעיז לומר, הכסף יכול לעבוד בשבילנו. מופתעים? חכו, רק התחלנו. כל שקל שאותו תרוויחו - תשקיעו על מנת שאותו שקל יעבוד בשבילכם. כלומר, כל שקל שברשותכם יהיה המשרת שלכם. אני מנחש שאתם כבר שואלים את עצמכם.. איך אני יכול לעשות זאת? איך אני יכול לייצר הכנסה שהיא אינה תמורת חשבון זמני? התשובה תיחשף בטעויות הנפוצות במאמר זה.טעות מספר 1: אנשים שאסור לך להקשיב להם

אתה הוא הממוצע האנשים שאתה מסתובב איתם

אחד המשפטים הנכונים ששמעתי, אנחנו מרבים להקשיב לאנשים שקרובים אלינו, אנשים שאנחנו מסתובבים איתם ביומיום. הבעיה שנוצרת כאן היא שאנחנו נוטים להקשיב לאנשים אלה בהמון תחומים, מתייעצים איתם ומקבלים מסקנות. אך במרבית המקרים - לאותם אנשים אין את הניסיון והידע הדרוש לענות על שאלותניו. לכן, המסקנות עלולות להיות שגויות וכתוצאה מכך - לפגוע בהתקדמותינו.

למה בכל זאת אנחנו מקשיבים להם? כי אנחנו אוהבים אותם וסומכים עליהם.

איך ניתן לפתור בעיה זו? להמשיך להתייעץ עם אנשים שקרובים אלינו, אך במרבית המקרים, אם לאלו אין בפועל את הידע והניסיון הדרוש - לא לאמץ את עצתם!

בנוסף, יש לחפש דרכים חילופיות לקבל מענה על שאלתכם. תתחילו לפעול בצורה יעילה. קנו ספר שקשור לתחום, מצאו לעצמכם כבר עכשיו מנטור! ואל תהססו לשלם לו כסף בכדי לקבל את עצתו בתחום, אין לכם מושג כמה כסף, זמן ואנרגיה זה עשוי לחסוך לכם בעתיד הרחוק.טעות מספר 2: מטרה ראשונה - קניית בית!

4 קירות, 4 קירות זאת המטרה שלי

אני חייב כבר לקנות דירה משלי

מי מאתנו לא רוצה לברוח מההורים ולהתחיל לחיות בכוחות עצמו, אך האם זה באמת נכון להשקיע בדירה שבה נחייה כמטרה ראשונית? ממש לא.

זוג צעיר שרוצה לקנות דירה במדינת ישראל, נניח ב 600,000שח דירה בת 3 חדרים, צריכים להיות בבעלותם לפחות 30% מההון של הדירה בכדי לקחת משכנתא. כלומר, לפחות 180,000שח. אותו זוג יקח על עצמו משכנתא שככל הנראה תהיה בריבית לא נמוכה (בעקבות חוסר ידע בלקיחת משכנתאות) ויצור מצב חדש - מחויבות. כלומר, כל חודש הוא יצטרך להחזיר לבנק כמה אלפי שקלים במשך 20-25 שנים ואף יותר.

החסרונות הבולטים במצב הזה הם:

1. חובה חודשית של אלפי שקלים.

2. הון התחלתי חזר לאפס.

3. והכי חשוב מהכל - הכסף לא עובד בשבילנו.

אז נכון שעכשיו יש לנו דירה משלנו ואנחנו מרגישים בטוחים, ואפילו עשירים מבחוץ. אך מבפנים, אתם מאוד עניים, נכנסתם לחובה חודשית שתאט את ההתקדמות של הכסף שלכם לעבוד בשבילכם.

מצב כזה בטווח הארוך יכול להאט את התקדמותכם במשק הכלכלי בכמה שנים. ואף יותר, אצל זוגות אשר משתכרים במשכורת מינימום. ואף תארו לעצמכם שאתם נשואים ועם ילדים.

אם כך, מהו הפתרון? זה פשוט, לגור בשכירות או אצל ההורים ולהתחיל לחסוך עד שתשיגו מספיק כסף. לאחר מכן, תשקיעו אותו באחד מאפיקי ההשקעה שאפרט בהמשך.

איך ניתן לחסוך? חוק אצבע - לשלם קודם כל לעצמינו, כלומר לשים בחיסכון כל חודש 10% מההכנסה החודשית שלנו, אין לכם מושג כמה תהיו שמחים שהצטבר לכם סכום כסף נכבד אחרי תקופה של חיסכון. אם יש לכם אפשרות לחסוך יותר, המלצתי היא לחסוך לפחות 50% מההכנסה החודשית שלנו.טעות מספר 3: אעבוד קשה יותר – ארוויח יותר!אנשים חושבים שעבודה קשה יותר – משמע יותר כסף, בפועל אולי באמת המשכורת שלך תעלה במידה ותעבוד יותר שעות אך המס הכנסה יעלה גם הוא באופן פרופורציונאלי. אנו נגיע למצב לא רצוי בשנית – תשלום זמן עבור כסף. אז מה ניתן לעשות? איך ניתן להרוויח יותר מבלי לעבוד שעות נוספות? זה פשוט.

תיצרו ערך גבוה יותר

מתי בפעם האחרונה ישבתם רגע לפני תחילת היום הקשה שניצב מולכם ושאלתכם את עצמכם: איך היום אוכל לבנות לעצמי ערך גבוה יותר? איך אוכל לייצר הכנסה גבוהה יותר? איך אוכל לתקוף את היום זה בצורה חכמה יותר כך שאוכל להרוויח יותר? מעכשיו והלאה – עשו זאת באופן יומיומי, בכדי להשתפר ולבנות לעצמכם ערך גבוה יותר.

אני לא אומר שלא תצטרכו לעבוד קשה, להפך, אתם תמשיכו לעבוד קשה אך המטרה המרכזית שלכם תהיה: יצירת ערך גבוה יותר לעצמכם.

הביא לכם דוגמא להמחשת התהליך, אמיר מוכר חבילות אינטרנט של הוט ועובד 8 שעות ביום, המשכורת שלו היא באופן ישיר לכמות המחירות שהוא מייצר לחברה, כלומר: יותר מחירות = יותר משכורת. אם אמיר יתחיל לאמץ טכניקות מסוימות, שיטות כאלה ואחרות בכדי למכור יותר חבילות ב 8 שעות שהוא עובד – הערך שלו בפני החברה יעלה, אם הערך שלו יעלה גם המשכורת שלו תעלה. יותר מזה, הוא עשוי לקבל תפקידים חדשים, דלתות חדשות יפתחו בפניו והשמיים הם הגבול.

איך נוכל להתחיל לייצר ערך גבוה יותר כבר היום?

תתחילו לעבוד על עצמכם, על הנכס היקר ביותר מכול – המוח שלכם.

הנה כמה דוגמאות ליצירת ערך גבוה יותר:

      שיפור תקשורת בין אישית.
      ניהול זמן.
      ללמוד מהטעויות שלנו – לתחקר.
      קריאת ספרים.
      מציאת מנטור מתאים ו/או לחקות את מה שאנשים מצליחים עושים. ועוד..טעות מספר 4: מה לעשות - לחסוך או להשקיע?אני אספר לכם סיפור קטן על משפחה של אחד מהחברים שלי שניגש אליי ושאל אותי את השאלה הבאה: "ההורים שלי עובדים קשה כל יום, הם חסכו כבר כמה מאות אלפי שקלים. הכסף שמור בבנק והם לא עושים איתו כלום, אני זוכר שדיברתי איתך ואחד הדברים שאמרת לי הוא שחייב להשקיע את הכסף, כיצד אוכל לעזור להם?"

טוב ששאלת ידידי, נתחיל בהסבר קצר למה לשמור את הכסף שחסכנו בבנק הוא דבר שגוי לחלוטין. לא למדנו על התחום "כסף", לכן אנו מניחים כי זהו הצד הנכון ביותר לעשות והוא – לשמור את הכסף בבנק. זהו שגוי במידה ואנו עושים את זה לאורך זמן ומנסים לחכות להזדמנות מתאימה.

למה אני מתכוון? אינפלציה חברים, אינפלציה בהגדרתה הוא עלייה של מחירי המוצרים ביחס לכוח הקנייה של המטבע. האינפלציה השנתית היא יותר מ 2% בשנה. כלומר, בפועל הערך של הכסף שלנו בבנק יורד כל שנה. אנשים עושים זאת כי זה מאוד פשוט להתקשר ולסגור את כספינו בבנק, לרובינו אין את הידע להשקיע את כספינו בצורה חכמה ושאר האנשים פוחדים ולכן מסתפקים במועט.

אז מה ניתן לעשות?

להתחיל ללמוד על המושג הזה כסף בכוחות עצמינו.

אנחנו מעוניים ליצור תשואה שנתית מהכסף שאותו נשקיע, בכדי לעשות זאת ישנם מספר אפיקים שבהם ניתן להשקיע את הכסף שלנו. נדלן,קרנות נאמנות,פקמ, ועוד. אני לא ארחיב בנושאים, אך אומר כי אני אישית משקיע בנדלן. התשואה השנתית שהאפיק הזה מייצר עבור הכסף שלי היא עצומה.

קחו מספר ספרים בנושא, תתייעצו עם אנשים שמבינים בתחום ותגרמו לכסף לעבוד בשבילכם – עד שהוא ייצר לכם הכנסה פסיבית כל כך גבוהה שלא תצטרכו לעבוד יותר לעולם. מוזמנים גם להתייעץ איתי על ידי שליחת מייל.טעות מספר 5: אנשים מחכים לפנסיה.

חושבים שתגיעו לפנסייה ואז הכל יהיה בסדר? חושבים שתוכלו להתחיל לטייל בעולם ולהגשים פנטזיות כאלה ואחרות? אז רבותיי, חישבו שנית. אני הולך לשנות את קו המחשבה שלכם.

היום היציאה לפנסיה לגברים היא בגיל 67, לנשים בגיל 62.

נקח את אמיר כדוגמא: אמיר בן 25, הנדסאי אלקטרוניקה, המשכורת שלו היא 7,000שח בחודש (לאחר כל המיסים). בהנחה והוא לא החליט להתקדם בחיים וכך גם משכורתו לא עלתה במהלך השנים. אחרי 42 שנה שאמיר יעבוד הכסף שיופרש לפנסיה שלו הוא 600,000שח. שבהם הוא יצטרך להסתדר בממוצע 15-20 שנה עד שימות. כלומר, אם נחלק את הסכום הזה לכמות החודשים שנותר לו לחיות הוא ישתכר במשכורת מינימום ואף פחות כ 4,500שח בחודש.

לבנות על הפנסיה שלנו זה פשוט שיגעון.

אז מה הפיתרון? לייצר מספר הכנסות נוספות מהצד.

לדוגמא, אם נשקיע בנדל"ן, כלומר נקנה דירה באמצעות הכסף שלנו וניתן לאנשים אחרים לגור בה, נייצר הכנסה חודשית נוספת מהצד. בצורה הזאת הכסף יעבוד בשבילנו. מבחינתי, כשתזרים המזומנים שנכנס לנו מההכנסות מהצד יעלה על כמות ההוצאות שלנו – נוכל להתחיל לבנות ביטחון וחופש כלכלי אמיתי. זאת המטרה שצריכה להיות לכל אחד מכם, תתחילו לעבוד למען המטרה הזאת כמה שיותר מוקדם בכדי שתוכלו (במידה ותרצו) לפרוש מוקדם.טעות מספר 6: אנשים חיים על הכנסה אחת.

לאחר שסיימנו צבא, לימודים של תואר ראשון ואנחנו זורקים את עצמינו לחיים האמיתיים, אנחנו נתגלים לעולם שהוא אינו שחור ולבן כמו שחשבנו. ישנה המון תחרות בחוץ, המחירים עולים ועולים וחלקינו נלחמים כל חודש בכדי לסגור את החודש.

אנחנו מבינים שהכסף שלנו לא מספיק לנו, אז אנחנו מתחילים לעבוד יותר שעות ולהרוויח יותר, אך האם זה באמת מספיק? מהר מאוד אנחנו מגלים שההכנסה היחידה הזאת אינה מספקת.

למה זה קורה? בעקבות הרגלי צריכה לקויים.

אנחנו קונים אוטו ב 40,000שח ואף יותר כאוטו ראשון, מחליפים פלאפון כל שנה, קונים טלויזיות ומכשירים אלקטרוניים כאלה ואחרים שאנחנו לא באמת צריכים להחליף. קניית אוטו בשווי 40,000שח היא טעות נפוצה של צעירים, מהסיבה שהערך של האוטו יורד כל שנה ב 3,000-5,000שח. קניתם פלאפון חדש, גלאקסי 4 ב 1,500שח, למה שתקנו גלאקסי 6 בדיוק כשהוא יוצא (לצורך העניין אחרי שנה) ב 4,000שח? זהו הפסד נוסף של כסף. טלויזיה לד של 40 אינץ' שקניתם השנה, אין לכם צורך להחליף אותה אחרי שנה-שנתיים ל 60 אינץ'. ואלה הן רק חלק קטן מהדוגמאות. אם אני אכניס את המשתנה של קניית בגדים, אתם לא תאמינו כמה כסף אתם מבזבזים על בגדים, שחלקם אתם לובשים פעם-פעמיים בחייכם.

אני לא אומר שלא לקנות ולא להתחדש, אלא לחשוב היטב לפני שאתם משקיעים את הכסף על דברים שאינם מחזירים לכם ערך חזרה.

רובינו, שבכל זאת עושים את הטעות הזאת, מוסיפים שמן למדורה. כלומר, אנחנו מתחילים להשתמש בכרטיס פלסטיק שעושה בשבילנו הכל – כרטיס אשראי.

פה הדברים מתחילים להסתבך, אנחנו קונים וקונים ונכנסים לחובות ומגיעים למצב שאנחנו עובדים חודש, או חודשים שלמים רק בשביל לסגור את החובות שלנו. אחת הסיבות הנוספות (לצד צריכה חברתית לקויה) היא שאנחנו לא לומדים לנהל את ההוצאות שלנו בצורה נכונה, כלומר לא לומדים מספיק על כסף.

אנחנו מגיעים למצב שאנחנו עובדים ועובדים ועובדים.. לנצח.

גם כאן הפיתרון הוא דומה – לייצר מספר הכנסות נוספות. תבינו, 95% מהאנשים מחזיקים ב 5% מהכסף, השאר 5% (העשירים) מחזיקים ב 95% מהכסף. המסקנה היא שהאנשים העשירים, אלה שיודעים לנהל ולהשקיע את הכסף שלהם בצורה נכונה - מגדילים את ההכנסות שלהם יותר ויותר.

יותר הכנסות => יותר כסף => ניתן יותר להשקיע => ניתן לייצר יותר הכנסות וכתוצאה מכך: פאר עצום יותר בין הרובד העני לעשיר.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

אם הגעתם עד לכאן, כל הכבוד לכם! סימן שאתם רוצים להשתנות.
הנה כמה כלים שיעזרו לכם להתחיל להגדיל את מספר ההכנסות שלכם, להעשיר את הידע שלכם בתחום ה כסף והכי חשוב - להתחיל לקחת שליטה על החיים שלכם באמצעות ניהול נכון של הכסף.

ספרים:

     אבא עשיר אבא עני
     חשוב והתעשר
     מדע ההתעשרות
     התפתחות אישית לאנשים חכמים
     נדלן בגינס
     להעיר את הענק שבפנים

דברים נוספים שאתם יכולים להתחיל לעשות:

    להתחיל להסתובב וללמוד מאנשים שיש להם את אותם מטרות (להשקיע את הכסף בצורה נכונה, לנהל אורח חיים בריא, להתאמן, לפתח את עצמך, ועוד)

    ללכת להרצאות, סדנאות ופגישות.

    להתחיל להאזין לספרי האודיו, הקלטות של אנשים מצליחים ולהוריד ספרים אלקטרוניים לפלא' ולנייד שלכם בכדי לקחת עמכם לכל מקום.

    מוזמנים ליצור קשר במייל.
אילן אייזלמן
אילן אייזלמן
www.bebetteryou.net
bebetteryou2015@gmail.com
מאמרים מאת אילן אייזלמן
מאמרים נוספים מהקטגוריה
קרן עברי קלדרון
פתיחת ההרשמה לגני הילדים
פתיחת הרישום לשנת הלימודים הבאה עלולה להיות מלחיצה ומאיימת.rnכיצב נוכל לפשט את התהליך ולהפוך אותו לחוויה בונה, ומייטיבה?
נכתב ע"י קרן עברי קלדרון בקטגוריה אימון עסקי בתאריך 29.12.14
מעוניינים ליצור קשר עם אילן אייזלמן? מלאו את הפרטים הבאים:
*
*
*