טיפים כשכר עבודה
צפיות: 1029 \\ מילים: 313 \\ פורסם בתאריך: 22.04.18
בחודש מרץ 2018 ניתן פסק דין חדש בבית-הדין הארצי לעבודה שעשה סדר בסוגייה משפטית שהטרידה עשרות אלפי מלצרים ואלפי מסעדות במשך שנים רבות. מעתה - או יותר נכון מחודש ינואר 2019, כך נקבע - טיפים של מלצרים ייחשבו כשכר עבודה לכל דבר. מהצד האחר המעסיק לא יהיה מחוייב לשלם שכר מעבר לטיפים - כל עוד כמובן הטיפים יגיעו לכדי שכר מינימום (מה שקורה ממילא ברוב המקרים), ומאידך המעסיק יהיה מחוייב לשלם זכויות על בסיס הטיפים.

כך למשל, מלצר שעובד מספר שנים שכרו למעשה "יקפוץ" בחודש ינואר 2019, והמעסיק יצטרך לשלם לו פיצויי פיטורים על כל
שנות העבודה לפי השכר כולל הטיפים (שלעתים מגיעים לסכומים גבוהים בכל חודש)
עניין זה ניתן לפתרון בחוזה מתאים

יש גם צורך להתאים את תנאי העבודה למלצרים חדשים.

כדאי מאוד למעסיקים להתייעץ עתה עם עורך דין לדיני עבודה ולהסדיר את תנאי השכר של מלצרים בחוזים מתאימים. בהעדר חוזה המעסיקים יהיו חשופים לתשלום זכויות גבוהות יותר למלצרים ממה שציפו.

הסוגייה רלוונטית גם לעובדים שאינם מלצרים אשר נהנים מחלק מהטיפים - כמו ברמנים, מארחים ואפילו טבחים. עד עתה, פסקי הדין קבעו שתשלומים שמשולמים מקופת הטיפים לא ייחשבו כשכר עבודה ולכן המעסיק לא יחוייב לשלם בגינם לפנסיה ופיצויי פיטורים. פסק הדין החדש קובע למעשה שאין עוד אפשרות כזו. ולכן גם  החלקים שמועברים לבעלי תפקיד אחרים הם חלק משכרם ולכן המעביד צריך לקחת בחשבון שחלק זה יחוייב בפנסיה ופיצויים.

יש יתרון גדול למלצרים בכך שייווצרו להם חסכונות לפנסיה וביטוחים מתאימים לאובדן כושר עבודה ובביטוח לאומי. כשצעירים לא תמיד מבינים את החשיבות לכך אבל החשיבות היא גדולה, בעיקר במקרי קיצון כמו תאונה או מחלה קשה. 

מעתה גם העניין יישר קו בקרב המסעדות וכל עיגולי הפינה שעשו מסעדות יאפשרו לשוק להתיישר למציאות תקינה יותר.

יש לקחת בחשבון גם סוגיית מס. אם המעביד מחליט לעשות שימוש בחלק מכספי הטיפים לצורך העברת תשלומים לקרן פנסיה - הוא יהיה מחוייב לדווח על התשלומים של הטיפים - כלומר לרשום אותם בקופה. הדבר יחייב את המעסיקים בתשלום מע"מ על הסכום. גם כאן יש להיערך בהתאם ולא ליפול לעבירות מס.


מאמרים נוספים מהקטגוריה
עמיחי ויינברגר
על היתרונות שבהליך גישור לפתרון סכסוכים עסקיים
טבעו של העולם העסקי הוא שקיימות מחלוקות ואי הסכמות בין שותפים עסקיים, ולעיתים הן מלוות במטען רגשי. מתי מוטב לפנות להליך גישור?
נכתב ע"י עמיחי ויינברגר בקטגוריה דיני עבודה בתאריך 18.06.14
עמיחי ויינברגר
כל מה שחשוב לדעת על הגשת תובענות ייצוגיות בדיני עבודה
מאז אישורו של חוק תובענות ייצוגיות בשנת 2006, הולך ומתרחב השימוש בכלי התובענה הייצוגית במימוש זכויות עובדים, בייחוד בארגונים המעסיקים עובדים רבים.
נכתב ע"י עמיחי ויינברגר בקטגוריה דיני עבודה בתאריך 31.05.14
מעוניינים ליצור קשר עם אורי שאבי? מלאו את הפרטים הבאים:
*
*
*