חרדות מבחנים - מהן וכיצד מטפלים בהן?
צפיות: 1598 \\ מילים: 322 \\ פורסם בתאריך: 06.11.12
חרדות ממבחנים נשמעים לחלק מן האנשים כתופעה מוזרה וכלל לא שכיחה בקרב הציבור, אולם הדבר לא נכון כלל וכלל. בימינו, חלק גדול מן הציבור סובל במודע או שלא במודע מחרדות ממבחנים. המבחנים הם חלק בלתי נפרד מחיינו  ועל כן התופעה רק הולכת וגוברת.

מהן חרדות ממבחנים?

חרדה ממבחן הינה תופעה בה אדם מביע לחצים מסוימים המגיעים להידרדרות קיצונית במצב הנפשי בסמוך למועד מבחן מסוים. חרדות מבחנים יכולות לבוא במספר מקרים אצל כל בן אדם בצורה אינדיבידואלית. ראשית, החרדות יכולות להגיע לפני המבחן עצמו, והשלכותיהן הינןחוסר יכולת ללמוד את החומר ולהתרכז, חוסר יכולת להירדם בצורה סדירה לפני המבחן ואם לא די בכך לעיתים החרדות מגיעות למקרים קיצוניים של כאבי בטן, סחרחורות וכאבי ראש.

שנית, החרדות יכולות להתפרץ בזמן פתירת המבחן. תופעה זו תתבטא לרוב במקרה של שיכחון החומר (מה שנקרא בלאק-אאוט), כאבי בטן וראש במהלך המבחן עקב חוסר הידע הפתאומי וכמובן חוסר ריכוז כל גדול המביא לאי יכולת לפתור את המבחן.

כיצד חרדות ממבחנים מתרחשות? והאם ניתן למנוע או להתמודד איתן?

לרוב החרדות מבחנים מתרחשות בגלל החשיבות של המבחן עצמו, במידה ומדובר במבחן חשוב שאמור להשפיע באופן משמעותי על העתיד הקרוב שלכם או אפילו על העתיד הרחוק יותר אתם תתקלו לרוב בחרדות כאלו ואחרות. אופציה נוספת להתפרצות של חרדת ממבחנים הינה האופי של הבן אדם, לעיתים ישנם בני אדם שבאופיים הם אנשים לחוצים שנוטים להתרגש ולהילחץ מכל דבר כמעט ולכן הם כמובן יסבלו מחרדות ממבחנים באופן קבוע.

כיום , ישנם דרכים רבות להימנע או להתמודד עם תופעת חרדת מבחנים. קודם כל ניתן לבצע תרגילי נשימה והרפיה לפני הכניסה למבחן, לעיתים הלחץ ישתחרר במהלך ביצוע התרגילים ותגיעו למבחן נינוחים יותר ותוכלו לבצע אותו ברוגע ללא שום תופעת חרדה – יש אנשים שנוטים להוסיף לסוג הטיפול הזה גם דמיון מודרך ובכך בעצם לגרום לעצמם לשכוח מהמבחן עצמו ולנסות להירגע בעזרת מחשבה על דברים אחרים פחות מלחיצים ויותר נעימים.

דרך נוספת להתמודד עם החרדות היא בעזרת עבודה והתמודדות עם הפחדים. כלומר, ביצוע  סימולציות של מבחנים לעיתים תכופות ובכך לגרום לפתירת המבחנים להיות דבר שגרתי וכלל וכלל לא מלחיץ ו/או מפחיד- אלא עניין יומיומי.
איתי אדרי
איתי אדרי
איתי אדרי- יועץ לשיווק אתרים, קידום אתרים ברשת האינטרנט. מספק שירותים מגוונים בתחום קידום האתרים: בניית קישורים, כתיבת מאמרים וקידום אתרים כולל. בעל אתרים מוכרים רבים ברשת האינטרנט הישראלית.
מאמרים מאת איתי אדרי
לוגו לעסק - הפתרון המושלם לכל עסק הרוצה להצליח
כל עסק הרוצה להצליח בעולם האינטרנט צריך למתג ולשווק את עצמו באופן מקצועי. במאמר זה יוסבר כיצד עושים זאת.
פורסם בקטגוריה עיצוב אתרים בתאריך 08.11.12
מעוניינים ליצור קשר עם איתי אדרי? מלאו את הפרטים הבאים:
*
*
*