המודל הביפולרי לחיים מאוזנים
צפיות: 1583 \\ מילים: 391 \\ פורסם בתאריך: 14.06.15
המודל הביפולרי לחיים מאוזנים

ר' נחמן מברסלב נהג לומר כי : "עיקר השלום הוא לחבר שני הפכים. ואל יבהילך רעיונך אם אתה רואה איש אחד שהוא ההיפך הגמור מדעתך וידמה לך שאי אפשר בשום אופן להחזיק עימו בשלום. אדרבה, זה עיקר שלמות השלום להשתדל שיהיה שלום בין הפכים."
בדיוק על השילוב בין הקטבים מדבר המודל שפיתחתי וקראתי לו  המודל הביפולרי : ביפולריות בהגדרתה הבסיסית מתייחסת לעולם של ניגודים, של קונפליקטים, של סתירות מובנות וצרכים מנוגדים ומשלימים שדורשים איזון.
לכל דבר בחיים יש את הניגוד שלו, למשל חוזק - חולשה, יהירות - צניעות, וכו'. הדואליות הזאת יש לה סיבה, מלכתחילה היא מסייעת לנו להבחין בקיומם של שני הקצוות, כך למשל אלמלא היום לא היינו מבחינים בלילה, אלמלא הכיעור לא היינו מבחינים ביופי.... אולם הקיצון הוא לא בכל המקרים המקום הטוב והבריא לחיות בו.

כדי ליצור מציאות חיים טובה עלינו לנסות ולהגיע לאיזון בין שני הקצוות המנוגדים, כלומר להגיע למרכז. המרכז הוא המרכז שלנו, לכל אחד מרכז משלו, והמרכז גם לא חייב להיות באמצע. הכוונה היא שמילת המפתח היא מיתון.
המטרה של העבודה עם המודל היא להביא את האדם למצב מאוזן שיפחית את הנטייה לקיצוניות זו או אחרת. וכך, בסופו של תהליך כשהוא מוצא את נקודת המרכז הוא יכול לראות את הדברים באופן ברור יותר, אובייקטיבי יותר, שקול יותר, מאוזן יותר. יכול לבחון את המצב מתוך היגיון בריא ומתוך בחירה חופשית כי הוא כבר לא לכוד בקיצוניות של אחד הקצוות שעלולה אף להטריף אותו במקרים מסויימים ובכל מקרה גורמת לו להתנהג באופן בלתי רציונלי כדפוס שחוזר על עצמו.
רק בנקודת האיזון (העצמית) אדם יכול לבחור בחירה חופשית, משוחררת מכל השפעה מרעילה שנובעת ממצב קיצוני זה או אחר. כמו כן, במצב איזון האדם נמצא בשליטה. טווח הרגשות המאוזן יותר מאפשר לאדם שליטה במצב, כך, שהוא יכול לראות את המצב כמו שהוא, משוחרר מהצל המוקצן. 
המודל פותח בהתבסס על ניסיון של שנים של עבודה עם לקוחות במשברי חיים, בדילמות ובצורך לקבל החלטה משמעותית כשהם נמצאים בצומת דרכים משמעותית.
בעקבות המודל האדם יכול לראות יותר ברור מה מעכב ומה מונע ממנו מלהתקדם. לעיתים אלה עכבות עצמיות העולות בעוצמתן על אלה של כל גורם חיצוני. ויש בכך מסר של אופטימיות, כי כשהדבר תלוי באדם עצמו הוא יכול לשלוט בו, יכול ללמוד איך להתמודד ולהתגבר על הקושי שהוא עצמו יצר, ברוב המקרים שלא במודע. כשהאדם ילמד לשנות גישה ותפיסה הוא גם יראה איך חייו משתנים בהתאם.
המודל שפיתחתי עוזר לאדם למנף את היכולות שלו ולהתקדם לעבר מיצוי הפוטנציאל המקסימלי שלו לאחר שהשתחרר מהקונפליקטים שעיכבו אותו וכבלו את ידיו.
עדי לוי
עדי לוי
עדי - ייעוץ אישי, זוגי ואירגוני.
050-7228485
מאמרים נוספים מהקטגוריה
מודעות מרכז רוחני
אבחנה פנימית: עונג ונגע - טוב ורע
בפרשה ישנה הדרכה כיצד להתמודד עם נגעים בדרכה של תורה. איך הנגע יכול להתפס כחסד הבורא, שעוזר לנו להבין את הקשר בין סיבה לתוצאה.להורות לנו שהטיפול מתחיל באדם עצמו
נכתב ע"י מודעות מרכז רוחני בקטגוריה מימוש עצמי בתאריך 30.03.14
מעוניינים ליצור קשר עם עדי לוי? מלאו את הפרטים הבאים:
*
*
*