הליך גירושין מבן זוג בליווי עורך דין גירושין
צפיות: 1613 \\ מילים: 502 \\ פורסם בתאריך: 23.10.12

לא קל להגיע להבנה שהקשר נגמר והמוצא היחידי הוא גירושין. מדובר בתהליך ארוך וכואב לבני הזוג. הקשר אינו כפי שהיה בתחילתו וגם כל המאמצים להחיותו עולים בתוהו. כדי להקל על התהליך ולאפשר לו להסתיים במהירות (לאחר הבנה ששיקום או טיפול זוגי לא יצלחו) חשוב להיעזר בעורך דין לענייני גירושין.

תהליך גירושין למעשה הוא סיום פרק הנישואין מכל הבחינות, וניתוק היחסים בין הצדדים, למעט מצב שבו יש ילדים. גירושין מתרחשים כשבני זוג מגיעים להבנה שהקשר שלהם הסתיים על רקע סיבות שונות (שחיקה, בגידה, חוסר הסכמות, האהבה נגמרה וכו') וכעת הם מעוניינים לחלק את כל שנבעמעצם חיי הנישואין , לרבות הסדרת משמורת הילדים, הסדרי ראייה, רכוש , נכסים וכו'.

חלוקת רכוש לא תמיד ברורה שכן ישנם גורמים שמסבכים את החישובים, רישום רכוש על שם אחד הצדדים, הלוואות, התחייבות חד צדדיות, עסקים, והבעיה המרכזית היא שכל צד מתגרש (שגם כך חושש מהתהליך) רוצה למקסם את התועלת שלו. המציאות מלמדת שצדדים בד"כ לא מצליחים בכוחות עצמם להגיע להבנות בענייני חלוקת הרכוש, כמו גם בנושאים של קביעת גובה המזונות והמדור, ולכן מרביתם נעזרים בעורך דין לענייני גירושין.

"מרוץ הסמכויות"

כשבני הזוג מחליטים להתגרש, הם באופן מיידי כמעט הופכים לשני צדדים בעלי אינטרסים מנוגדים - אשר לכל אחד מהם יש את הרצון לצאת מהפרשייה העגומה כשידם היא על העליונה, בייחוד בכל מה שקשור לעניינים כלכליים. מהשלב שבו נפלה ההחלטה להתגרש ועד השלב שבו מתחיל הליך הגירושין בפועל, ישנו תהליך שמכונה בשפה המשפטית "מירוץ סמכויות", המתייחס לבן הזוג שיצליח להגיש את כתבי טענותיו ראשון לבית משפט או לבית הדין הרבני, לפי העניין.

הערכאה המשפטית הראשונה שאליה יוגשו כתבי הטענות היא זו שתדון במרבית הנושאים הכרוכים בגירושין. תביעת גירושין כרוכה שתוגש קודם לבית הדין הרבני, תקנה לבית הדין את הסמכות לדון בענייני משמורת ורכוש (וגם כמובן בעניין הגירושין שהוא בסמכותו הייחודית של בית הדין הרבני). ישנם נושאים, כמו מזונות קטינים, שאין חשיבות למי מקדים את מי, וזאת מהטעם שלקטינים יש זכות שתביעתם תידון בבית המשפט לענייני משפחה. ההחלטה על מרוץ הסמכויות ועל הגשת כתבי טענות בערכאה מתאימה קשורה לאסטרטגית הגירושין, ועל כן יש להיוועץ עם עורך דין גירושין.

התייעצו עם עורך דין מבעוד מועד

תפקידו של עורך הדין מתחיל עוד בשלב ההתייצעות וגיבוש הפעולות המשפטיות הרצויות. לכן חשוב לפנות לעורך דין שמתמחה בענייני משפחה וגירושין מיד כשנופלת ההחלטה להתגרש, אפילו אם בן הזוג השני כלל לא מודע לעניין. גורם ההפתעה ועניין מירוץ המסכויות חשובים מאוד בהליך הגירושין ולכן מומלץ להיוועץ מבעוד מועד ולא להמתין לפעולותיו של הצד השני.

כך תבחרו בעורך דין מתאים:

  • חשוב לבחור בעורך דין שזוהי מומחיותו. גירושין. המדובר בתחום מורכב, שמשלב בין ערכאה אזרחית לבין ערכאה רבנית, וחשוב שעורך הדין יהיה בקיא בשתי הערכאות ובהלכות.
     
  • חשוב לבחור בעורך דין אשר תהיה לכם כימיה טובה איתו. מן הסתם מדובר בליווי של הליך מורכב, וחשוב שיהיה קשר טוב ותקשורת יעילה בין עורך הדי ללקוח.
     
  • המלצות מחברים שעברו את התהליך על עורך הדין שייצג אותם, גם יכולות לסייע בהחלטה על בחירת עורך הדין.
     
  • כיום בעידן האינטרנט, אתר אינטרנט מעיד גם הוא על טיב עורך הדין, והוא מהווה כרטיס ביקור נוסף למומחיותו של עורך הדין.
ערן עזרא
עו"ד ערן עזרא

עו"ד עזרא הינו מגשר, מרצה, בעל תואר שני במנהל עסקים למנהלים מהאוניברסיטה העברית (בהצטיינות), תואר ראשון במשפטים (בהצטיינות), התמחה בפרקליטות הפלילית של מחוז מרכז. לייעוץ משפטי צרו קשר.

03-6442224
מאמרים מאת ערן עזרא
מאמרים נוספים מהקטגוריה
ניר שרמן
גירושין נוסח 2016
הפנייה אל עורך דין גירושין אינה מרגישה כה דרמטית והרת גורל כפי שהיה נהוג פעם, היום זה די ברור כי כל אישה יכולה לדאוג לעצמה וכל גבר יכול להמשיך ולחפש לעצמו את בת
נכתב ע"י ניר שרמן בקטגוריה גירושין בתאריך 14.02.16
מעוניינים ליצור קשר עם ערן עזרא? מלאו את הפרטים הבאים:
*
*
*