היסטוריית ההומיאופתיה
צפיות: 1506 \\ מילים: 337 \\ פורסם בתאריך: 18.08.13
הומאופתיה היא שיטת ריפוי עתיקת יומין שמקורותיה בגרמניה, על אף היותה בת יותר ממאתיים שנה , מספר לא מבוטל של אנשים לא יודע או מכיר את השיטה.

שורשי המילה הומאופתיה הם מנגזרות המילים "דומה, "סבל" ו"מחלה" ביוונית. המילה "דומה" מרמזת על פילוסופית השיטה ההומאופתית שלפיו דומה מרפא דומה. כלומר חומרים טבעיים שיוצרים סימפטומים מסוימים באדם בריא ,יכולים לרפא אדם חולה המציג את אותם סימפטומים. הרעיון לפיו דומה מרפא דומה נבחן על ידי היפוקרטס ומרפאים אחרים שנים קודם לפני שגובשה התורה. 

בשנת 1810 גילה סמואל הנמאן, רופא  גרמני, חוסר שביעות רצון מהרפואה הקונבנציונלית והחל לטפל בהומיאופתיה.  הוא פיתח את התאורייה והפך אותה לרפואה חלופית. הנמאן נפטר בגיל שמונים ושמונה בשנת 1843 כאשר יש לו מעריצים רבים באירופה. לארה"ב הגיע ההומיאופת הראשון ב 1828 ובשנת 1836 נפתחה בפילדלפיה המכללה הרפואית הראשונה על שם הנמאן. ההומיאופתיה פרחה בשנת 1850 בארה"ב והכשירה את הקרקע לשיטות רפואה חלופיות אחרות כמו נטורופתיה. משנת 1846 הקימו הרופאים הקונבנציונליים את האגודה הרפואית האמריקאית (AMA) והחלו לתקוף את ההומיאופתיה שאיימה על קיומם. אגודה זו עשתה כל שביכולתה לנדות ולמגר את ההומיאופתיה ורופאים חלופיים אחרים כגון נטורופתיים, והחלה להשתלט בכוח על בתי חולים וועדות בריאות למינהן.

הם הצליחו לקבוע חוקים חדשים למתן רישיון רפואי במדינות רבות., וכך נשללה מההמרפאים החלופיים האפשרות לעסוק במקצועם. משנת 1902 החלה שוב התעוררות ובשים אלה זכתה הרפואה הטבעית לפופולאריות גדולה. של הרפואה הטבעית ואנשים החלו להיעזר בטיפולים כמו נטורופתיה, הומאופתיה , הידרותרפיה , תזונה נכונה, צומות ועוד. התקפי חרדה כאבי ראש נרפאו בעזרת הרפואה האלטרנטיבית בשנות השלושים החלו חברות התרופות להזרים כספים רבים לבתי ספר לרפואה קונבנציונלית , הם הבינו שיפיקו כסף רב יותר מתרופות כימיות מאשר מרפואה טבעית והחלו מעודדים הכשרות אלו. הרפואה הקונבנציונלית הפחיתה את השימוש בחומרים רעילים ומזיקים, בנוסף פריצת דרך טכנולוגית במיוחד בתחום הכירורגיה השפיע לטובה על הציבור שסבר שהרפואה הקונבנציונלית עולה על הטבעית.

בעשורים האחרונים שוב אנשים רבים מבינים שלרפואה הקונבנציונלית אין מענה לכל המחלות והם מחפשים פתרונות חלופיים, היום יש יותר שיתוף פעולה בין הרפואה הקונבנציונלית והרפואה הטבעית, מטפלים רבים מבינים ששיתוף פעולה ויחסים טובים בין רופא למטפל טבעי יכולים להניב תוצאות טובות  ולהיטיב עם המטופל במטרה אחת משותפת -ריפוי.
מאמרים נוספים מהקטגוריה
ניר טייב
מכללה לרפואה משלימה
למה כדאי להתחיל ללמוד פסיכודרמה
נכתב ע"י ניר טייב בקטגוריה רפואה משלימה בתאריך 04.07.15
ליאת מנדלסון
בעיות בעור? הומאופתיה היא התשובה לכך
לעיתים קרובות כאשר אנשים סובלים מבעיות עור כאלו ואחרות הם נאלצים לשאת לא רק בחוסר נעימות מבחינה אסטטית אלא גם לשאת בכאב שהמחלה גורמת.
נכתב ע"י ליאת מנדלסון בקטגוריה רפואה משלימה בתאריך 06.03.13
מעוניינים ליצור קשר עם ענת מזרחי? מלאו את הפרטים הבאים:
*
*
*