היגיינת חלל הפה וצחצוח שיניים נכון
צפיות: 1643 \\ מילים: 404 \\ פורסם בתאריך: 29.12.13
לעתים האנשים חושבים  "עם מה" הם מצחצחים את שיניהם ולא "כיצד". היגיינת הפה צריכה להתבצע לפחות שלוש פעמים ביום (בוקר, צהריים וערב). צחצוח השיניים כולל סדרת תנועות ספציפיות המאפשרות לנו לבצע ניקוי יסודי.
משחת השיניים על מברשת השיניים צריכה להיות בגודל של אפונה. עבור כל קשת שיניים, אפונה אחת של משחה. אין חשיבות למקום תחילת הצחצוח: ימין, שמאל, למטה או למעלה. חשוב להבין, שלא משנה איפה מתחילים את הצחצוח, יש לצחצח לפי הסדר ברצף. יש להחזיק את מברשת השיניים בזווית של 45 מעלות ולצחצח כל מקטע (מברישים 8-9 פעמים).
צחצוח שיניים בקשת השיניים העליונה:
לאחר ניקוי הצד החיצוני של השיניים יש צורך לעבור לצידן הפנימי של השיניים. מברישים את החלק הפנימי בזווית של 45 מעלות, כל מקטע 8-9 פעמים. האחיזה במברשת השיניים משתנה כאשר מצחצחים את השיניים החותכות מבפנים. מספר התנועות וזווית הצחצוח אינם משתנים. חשיבותן של תנועות אלה היא ניקוי יסודי של השיניים באמצעות הסיבים של מברשת השיניים. את משטח הלעיסה של השיניים מצחצחים  בתנועות קדימה ואחורה.
לאחר צחצוח השיניים העליונות יש לצחצח את קשת השיניים התחתונה ושלטוף את הפה.
ברגע שהשיניים נוקו, נשאר לנקות את החללים בין השיניים, לצורך כך יש להשתמש בחוט דנטלי. חללים בין השיניים - אזורים קשים לניקוי באמצעות מברשת השיניים, במקומות אלה מצטברים שאריות מזון ונוצר פלאק, חוסר ניקיון ממושך של מקומות אלה יכול להוביל לדלקת חניכיים. לכן, תפקיד החוט הדנטלי חשוב. יש למשוך את החוט באורך 30-40 ס"מ ולחתוך אותו בלהב של האריזה. את חלקו הגדול של החוט יש לסובב על האצבע האמצעית של יד שמאל ואת חלקו השני- על האצבע האמצעית של יד ימין, כך שבין האצבעות נותר 10 סנטימטר של חוט. את החוט מותחים באמצעות האגודלים והאצבעות ומשחילים בזהירות לתוך הרווח בים השיניים. באמצעות האצבע לקבע את החוט בין השיניים ולנקות מתחת לחניכיים ולעלות בחזרה תוך ניקוי הרווח והשן עצמה. לאחר ניקוי כל מקטע, את החוט המלוכלך לסובב על האמה הימנית ולשחרר מהאורך של החוט על האמה השמאלית. חשוב להבין שאם השימוש מתבצע לראשונה, על מנת למנוע פציעות חניכיים יש לפנות לשיננית על מנת שתדגים מעשית כיצד להשתמש בחוט דנטלי.
משך ההיגיינה של חלל הפה הינו 6-7 דקות.
מברשות ספירליות מיועדות לניקוי חללי שיניים רחבים.
מנקה הלשון מנקה את שטח הלשון. החיידקים נמצאים לא רק בחללים שבין השיניים. ריח רע מהפה יכול להיגרם על ידי חיידקים אשר הצטברו על פלאק ישן, כיסי חניכיים ובחריצי הלשון.
על מנת צחצוח השיניים היה באיכות מספקת, יש להחילף את מברשת השיניים אחת ל 2-3 חודשים.
 היגיינת חלל הפה חשובה מאוד בתחום רפואת שיניים.

מקורות מידע:
ראלף א. מק-דונלד, דייויד ר. אייברי:
"רפואת שיניים ילדים ומתבגרים"
א.מ קוזמינה "מניעה של מחלות שיניים"
קהילת השינניות ברוסיה.
מאמרים נוספים מהקטגוריה
קטיה סטרלינג
טיפול בחריקת שיניים
חריקת שיניים יכולה לגרום לבעיות שונות, משחיקת השיניים ועד לשבירתן. כיצד מטפלים בתופעה הזו שמגיעה בלילה כאשר איננו מודעים לדבר?
נכתב ע"י קטיה סטרלינג בקטגוריה רפואת שיניים בתאריך 06.10.16
אליחי רובין
השתלות שיניים
כיום בכדי להשתיל שיניים לא צריך לעבור תהליך ארוך ומורכב, און און פור היא שיטה חדשנית להשתלת שיניים ביום אחד!היכנסו ולמדו.
נכתב ע"י אליחי רובין בקטגוריה רפואת שיניים בתאריך 19.05.15
מעוניינים ליצור קשר עם Web Time? מלאו את הפרטים הבאים:
*
*
*