הדברת פשפש המיטה
צפיות: 1385 \\ מילים: 553 \\ פורסם בתאריך: 06.03.16
פשפש המיטה הוא חרק ממשפחת הכנימות. הפשפש הוא טפיל מוצץ דם שגורם לגירודים ואלרגיות לבני הבית. עבור מי שאלרגי לעקיצת פשפש המיטה הדבר מסוכן מאוד. בשל הסכנה הרבה שמביא פשפש המיטה, יש לבצע הדברה מקצועית אצל מדביר מנוסה ומיומן שהתמודד עם פשפש המיטה. על מנת שתכירו את תופעת פשפש המיטה ותכירו את שיטות ההדברה היעילות ביותר בהתמודדות עם התופעה, ריכזנו עבורכם מידע מקצועי בנושא.

חזות הפשפש ומאפייניו
פשפש המיטה הוא יצור קטן בגודל של כ-5 מילימטר, מבנה גופו דחוס ודק כשגבו של הפשפש נצמד לכיוון הבטן. המבנה הדק מאפשר לפשפש לחדור לאזורים צרים, בתים ומבנים. הפשפשים פעילים בשעות הלילה וברגע שהם חדרו אל בית או מבנה הם יתחבאו בחורי המיטות ובחורים של מזרונים ורהיטים ישנים.
תופעה אופיינית לפשפשים היא הימצאותם בתוך תיקי מטיילים ובמדים של אנשי צבא. הפשפשים מנצלים את החורים הקיימים בתיק ובבגדי הלבוש, לשם הם נכנסים. את הפשפשים ניתן לגלות גם כשמעבירים רהיטים ממקום למקום. הפשפשים מצליחים לעבור בין חפצים וכך גם הם מצליחים להגיע למקומות נוספים. את הפשפשים ניתן למצוא גם במקומות לא צפויים כמו מאחורי תמונות הבית, במשקופים ובשקעים. הפשפשים אשר עוברים ממקום אחד למשנהו, מתפשטים ומתרבים, כך התופעה נהפכת מורכבת יותר ומצריכה בדחיפות רבה יותר הדברה מקצועית שתפתור את הבעיה.

תסמיני עקיצה
במידה ונעקצתם על ידי פשפש המיטה, כמה שעות לאחר מכן תתחילו להרגיש סימנים אדומים ונפיחות שתהיה מלווה בגירודים רבים. אל תחכו, ההתפשטות של הפשפשים תחמיר והם יעקצו עוד יותר, לכן התחילו בשלב הרחקת הפשפש והיעזרו במדביר פשפשים בעל ניסיון והיכרות עם המזיק.
פשפש המיטה ניתן לזיהוי, במידה ואתם מבחינים בסימני דם על סדיני המיטה קיימת סבירות גבוהה מאוד כי אחד מבני הבית נעקץ. לאחר שלב הזיהוי חשוב להתחיל בפעולות הטיפול, פשפשי המיטה מוצצים את הדם, הדבר מאפשר העברת מחלות מאדם לאדם ומבעלי החיים לבני האדם.

כיצד מבצעים הדברת פשפשים?
הדברת פשפש המיטה יכולה להתבצע באמצעות השיטות הבאות: הדברה כימית, הדברה בעזרת קיטור יבש והדברה בעזרת קור. הדברה כימית נחשבת לאחת השיטות הנפוצות ביותר, הדברה זו מתבצעת באמצעות ריסוס של חומרים כימים ורעילים. החומר הכימי פועל על פי מגע עם הפשפש וגורם נזק ישיר למערכת העצבים שלו, נזק שמאפשר הרחקה יעילה של המזיק.
שיטת הקיטור החם היא שיטה נפוצה בהדברת פשפש המיטה. השיטה נחשבת לייחודית  בזכות היכולת שלה להדביר ללא הצורך בשימוש בחומרי הדברה. לאחר שקוטלים את המזיקים באופן מוחלט על ידי שואב אבק, הביצים של הפשפשים עדין מודבקות בעת ההטלה. שיטת הקיטור היבש מאפשרת קטילה בכל דרגה שהיא, כולל במזרנים, בדים עם קפלים וכו'. השיטה מיושמת באופן ישיר על הפשפשים, בכל נקודת מחבוא אפשרית. מדובר בקיטור שכולל מעט אדי מים שמונעים הרטבה מלאה ועובש לאחר סיום הפעולה. הפעולות הנדרשות לפני ואחרי הן אוורור החדר או החפץ המטופל בקיטור. יש לזכור כי מדובר בקיטור יבש שמעלה את הלחות באזור בו הוא נוגע.
בעת ביצוע הדברת פשפשים אל תשכחו את החלק שלכם בביצוע הדברה. עליכם להשתמש בשואב אבק חזק כיוון שהדברה ללא ביצוע פעולת שאיבה איננה יעילה מספיק. שואב אבק איכותי וחזק מסייע לפעולות ההדברה ותורם להפחתת כמות הפשפשים.
השיטה השלישית בהדברת פשפש המיטה מבוצעת על ידי שימוש בקור. בניגוד להדברה באוויר חם ויבש, הדברה באמצעות קור מתאימה לחפצים קטנים או בגדים שעלולים להיפגע כתוצאה משיטת ההדברה בחום. במקום להכניס את החפצים למקום חם, מכניסים אותם לתוך תא הקפאה למשך 10 שעות לפחות.

לסיום, במידה והבחנתם בתסמיני עקיצה של פשפש המיטה אל תחכו והתחילו מיידית בביצוע הדברה. מומלץ כי תפנו למדביר מורשה בעל ניסיון בהתמודדות עם תופעת פשפש המיטה. הקפידו על סביבה נקייה והיגיינית והקשיבו להנחיות של המדביר בעת ההדברה ולאחריה. הקפדה על ההנחיות הללו תהפוך את ההדברה למהירה ויעילה.
מאמרים נוספים מהקטגוריה
דפנה ראם
הרחקת יונים לצמיתות בדרכים הומאניות
יונים עשויות להוות מטרד לא פשוט ואף להביא למחלות קשות ולכן יש להרחיק את היונים לצמיתות מסביבת המחיה שלנו. אך חשוב לעשות זאת בהומאניות וחלילה לא לפגוע בהן.
נכתב ע"י דפנה ראם בקטגוריה הרחקה והדברה בתאריך 18.09.14
eli levy
הדברה וחיות מחמד
אם אתם מגדלים חיות מחמד אין כל סיבה שתיאלצו להתפשר ולחיות בבית עם נמלים, ג'וקים וחרקים נוספים. ניתן לבצע הדברה גם בבתים בהם יש חיות מחמד. כל שעליכם לעשות...
נכתב ע"י eli levy בקטגוריה הרחקה והדברה בתאריך 19.06.13
מעוניינים ליצור קשר עם יהודה לב? מלאו את הפרטים הבאים:
*
*
*