האם יש דרך פשוטה להשגת האושר הזוגי?
צפיות: 1413 \\ מילים: 550 \\ פורסם בתאריך: 07.04.16
על מדפי הספרים בחנויות ובערוצי טלוויזיה שונים קיימים אין ספור מדריכים לשיפור מערכת היחסים. כל מדריך מציע שיטה חדשנית אחרת שבסופו של יום נשמעת בדיוק כמו כל השיטות האחרות. אין הדבר אומר שהמדריך הוא בהכרח לא טוב או לא נכון. אלא שפשוט שיטות שונות עוזרות לאנשים שונים, ובזה בדיוק נעוץ הקושי להתאים שיטה אחת לכולם. כולנו אנשים אינדיבידואליים עם רצונות וצרכים מגוונים, ששיטות ועצות שטחיות אינן מספיקות בשביל לענות על הצרכים העמוקים שלנו או בכדי לגשר על קשיים עמוקים בזוגיות. קושי בזוגיות מהווה התנגשות בין שני עולמות שונים המנסים למצוא את הדרך הנכונה לפשרה אך לא תמיד מצליחים. השגת הרמוניה בקשר דורשת מאמץ, רצון ועבודה קשה משני הצדדים ולא קיימת דרך אחת פשוטה ובדוקה המתאימה לכולם להשגת האושר.

אחת הבעיות המרכזיות הנעוצות בקשיים בזוגיות הוא החיפוש אחר השלמות. אנשים רבים מנסים ליצור "מערכת יחסים מושלמת" שתענה בדיוק על הצורך ועל ההגדרה שלהם למערכת כזו. מה שהם שוכחים הוא שבשביל כל אחד מאיתנו קיימת הגדרה ייחודית למושג השלמות או למושג מערכת היחסים. מה שנכון ומשולם לאדם אחד אינו בהכרח כזה עבור אדם אחר. מכאן ניתן להשיג כי המושג קיים רק בתור תפיסה סובייקטיבית שלנו ואינו נכון לגבי שאר האנשים. עלינו להבין מה הם הצרכים שלנו ומה יהיה אידיאלי עבורנו. אין זה משליח על איש זולתינו, אפילו לא על בן הזוג שלנו. עלינו להבין מה עושה לנו טוב כדי לדעת איך להשיג את זה. פעמים רבות ההבנה הזאת מושגת על ידי פנייה לקבלת טיפול משפחתי זוגי המסייע לבני הזוג לגשר על הפערים ולבנות תקשורת תקינה ונכונה בתוך מערכת היחסים.

תקשורת תקינה בין בני הזוג מהווה אלמנט חשוב בכל מערכת יחסים והיא חיונית לבניית בסיס יציב בקשר. למעשה ויכוחים וריבים רבים מקורם בחוסר יכולת לתקשר את מה שאנחנו רוצים להגיד ולהבין את מה שהצד השני מנסה לומר. לא נדיר למצוא זוגות שמתוכחים במשך שעה רק כדי לגלות ששניהם מחזיקים באותה דעה  בדיוק וכי למעשה יש להם גם את אותם הטיעונים. אך חוסר היכולת לתקשר בינם לבין עצמם גורמת להם לחשוב שהצד השני פשוט לא מבין. מקרה נפוץ נוסף הם זוגות המאימינים שאם יש ביניהם חיבור אמיתי הצד השני צריך להיות מסוגל פשוט "לנחש" את מה שהם רוצים או מה שעובר להם בראש. בפועל מדובר בחשיבה שאינה בוגרת ושדורשת עבודה עצמית וזוגית רבה. אין צורך לשחק במשחק ניחושים כאשר זה הרבה יותר פשוט לתקשר לצד השני מה אנחנו רוצים או למה מתכוונים. חוסר תקשורת או תקשורת לא מספקת עשויים להוביל לניתוק בקשר, לחוסר הבנה ולאבדן אמון.

לפעמים צריך לדעת לעצור לרגע ולשאול את עצמינו - האם מה שאנחנו רוצים זה גם מה שאנו צריכים? הרבה פעמים אנשים שואבים את הרעיון שלהם לגבי מערכת יחסים מתרבות פופולארית - ספרים, סרטים, סדרות טלוויזיה ואפילו תכניות ריאליטי.  אנו מתאכזבים וכועסים כשמגלים שסיפור האהבה שלנו לא דומה כלל למה שתמיד חשבנו שהוא צריך להיות. כשאנו רודפים אחר מישוש של דברים שאינם מציאותיים יכול להיווצר מצב בו נפספס קשר עם אנשים שהיו יכולים להיות מאוד נכונים בשבילנו. הבנה ריאליסטית של מה שעושה לנו טוב בחיים והתחברות אל עצמינו – תסייע במציאת זוגיות מתאימה או בשמירה על מערכת זוגיות קיימת ולעתים אפילו על נישואין.

גם ליחסים האינטימיים עם בני הזוג יש השפעה רבה על התנהלות הקשר. חוסר סיפוק או שוני בצרכים או ברצונות יכולים להוביל לנתק ולמשברים שישפיעו גם על הקשר. אמנם מערכת יחסים אינטימית אינה מספיקה לבניית קשר זוגי יציב, אך היא בהחלט יכולה לפגוע בפוטנציאל של הקשר. טיפול מיני מקצועי יכול להוות פתרון טוב עבור זוגות המתמודדים עם בעיות בחיים האינטימיים המשפיעות על הזוגיות. 
שירלי קליין
שירלי קליין
יעוץ זוגי הינו טיפול שמטרתו להביא את בני הזוג להידברות חדשה, שינוי דפוסי חשיבה והתנהגות בין בני הזוג במטרה ליצור תקשורת טובה , שותפות, הדדיות ופרגון.
מאמרים מאת שירלי קליין
אבחון פסיכולוגי לילדים
אבחון פסיכולוגי מתאים יכול לסייע לילד לקבל את הטיפול המתאים לו ביותר על מנת לתפקד בצורה תקינה במישור הרגשי, הלימודי, החברתי ועל מנת למצות את הפוטנציאל שלו.
פורסם בקטגוריה טיפול פסיכולוגי בתאריך 13.10.15
מאמרים נוספים מהקטגוריה
דינה ימניק
זוגיות במשבר – למה כדאי להגיע לטיפול
בתחילת החיים המשותפים עדין בני הזוג מצליחים להתמודד עם כלקושי ולפותרו תוך מספר ימים. אך בהמשך בחיי הזוגיות ככל שהקושי חוזר ונשנה ועוצמתו גדלה כך הוא הופך למשבר
נכתב ע"י דינה ימניק בקטגוריה נישואין, זוגיות ואהבה בתאריך 15.07.14
ניר שרמן
איך בוחרים טבעת אירוסין?
כיום הענקה של טבעת אירוסין הוא כבר אקט שכל גבר שמציע לאישה שלו נישואין מבצע כאשר טבעת האירוסין עדיין משתנה בערך שלה לפי הממון של כל גבר כאשר כל חנות תכשיטים שמכ
נכתב ע"י ניר שרמן בקטגוריה נישואין, זוגיות ואהבה בתאריך 06.03.16
מעוניינים ליצור קשר עם שירלי קליין? מלאו את הפרטים הבאים:
*
*
*