באילו מקרים תוצאות פוליגרף לא נכונות או מדויקות?
צפיות: 1281 \\ מילים: 313 \\ פורסם בתאריך: 14.07.16
כולנו מכירים את מכשיר הפוליגרף בתור מכשיר לגילוי אמת - ניתן לחבר אליו אנשים שונים, לשאול אותם סדרת שאלות, ולהבין האם הם דוברי אמת או שמקרים. הפוליגרף מבוסס כאמור על מדדים פיזיולוגיים, וההנחה היא שכאשר אדם משקר, גופו מגיב בצורה מסוימת - הוא נלחץ יותר, לבו פועם במהירות, השפתיים מתייבשות, ועוד. עם זאת, היעילות של הפוליגרף איננה עומדת כיום על 100%, אלא על שיעור שנע בין 80 ל-90 אחוז, תלוי את מי שואלים. אז באילו מקרים הפוליגרף יכול לתת תוצאות בעייתיות?

המקרים שבהם יש להיזהר במיוחד

● פוליגרף לאנשים עם בעיה נפשית - אנשים הסובלים המפרעה נפשית, עלולים להגיב בצורה לא מדודה לבדיקת הפוליגרף, והתגובות של גופם לא יהיו אחידות כלל וכלל. הדברים הללו הם רלוונטיים עבור נבדקים רבים – כולל קורבנות של תקיפה אלימה, קורבנות תקיפה מינית, אנשים הסובלים מהלם קרב, וכן אנשים שמאובחנים כבעלי הפרעה נפשית ע"י פסיכיאטר. הגוף מגיב אחרת במצבים הללו, ולכן המדדים של הפוליגרף לא יהיו מדויקים בעליל.

● כשאדם לחוץ מהבדיקה -  לא צריך להיות רק בפוסט טראומה כדי שהפוליגרף יטעה. לפעמים מספיק שאדם יהיה לחוץ מאד מהבדיקה כדי שהתוצאות יראו שהוא משקר, על אף שהוא דובר אמת. אמנם בכל בדיקת פוליגרף שואלים את הנבדק גם שאלות סרק כלליות, על מנת שיוכלו לקבל חיווי כללי וממוצע עבורו, אך בכל זאת - רוב בני האדם עלולים להגיב בצורה רגועה לשאלות הסרק, אך בנוגע לשאלות החשובות הם עלולים להילחץ יתר על המידה.

● לקיחת תרופות - מכשיר הפוליגרף עלול לזייף תגובות במידה והנבדק הוא אדם אשר נוטל תרופות. התרופות כידוע משבשות ומשנות את התגובה הפיזיולוגית של הגוף - וזה עלול להשפיע גם על המדדים של הפוליגרף.

● אדם שמנוסה בבדיקות - מהצד השני של המטבע, אדם עלול להטעות את הפוליגרף ולמרות שהוא משקר, הפוליגרף יציגו כדובר אמת. ניתן להתאמן על תגובות פיזיולוגיות, או שהגוף פשוט לא יגיב לשקר.

להתייחס לתוצאות הפוליגרף בזהירות

מהסיבות הללו, יש להשתמש בפוליגרף בזהירות, לבחון לאילו נבדקים הוא מתאים ולאילו הוא לא מתאים - ולקבל על בסיס התוצאות את ההחלטות בזהירות המתבקשת.
מאמרים נוספים מהקטגוריה
אמיר אברמסון
נופש תרתי משמע - סיפור חקירה
סיגלית (שם בדוי) הגיעה אלי למשרדי וספרה לי כי בעלה נכה צה"ל וכי הוא יוצא מדי שנה למספר ימי נופש בטבריה, והיא מבקשת כי אנסה לבדוק האם הוא בוגד בה
נכתב ע"י אמיר אברמסון בקטגוריה חקירות פרטיות בתאריך 01.11.12
אמיר אברמסון
מי הם הלקוחות של חוקרים פרטיים?
לקוחות מסוגים שונים פונים אל חוקרים פרטיים מתוך מניעים שונים, כאשר המכנה משותף.
נכתב ע"י אמיר אברמסון בקטגוריה חקירות פרטיות בתאריך 15.10.12
מעוניינים ליצור קשר עם תמיר זגורי? מלאו את הפרטים הבאים:
*
*
*